Dobrego dnia z Ojcem Pio
PONIEDZIAŁEK, 24 LIPCA : Wszystko przemija, tylko Bóg pozostaje duszy, która umiała Go kochać.
  • 3275

Kongres GMOP 2014

W dniach 25-28 września 2014 roku na Jasnej Górze w Częstochowie odbył się pod hasłem „Nawróćcie się i wierzcie w Ewangelię” 15. Ogólnopolski Kongres Grup Modlitwy Ojca Pio.

W pierwszej części spotkania, obejmującej dwa dni wspólnych konferencji i wymiany myśli, wzięło udział blisko 160 osób, przedstawicieli 65 Grup Modlitwy Ojca Pio z całej Polski.

Gościem specjalnym Kongresu był Giovanni Chifari z Włoch, teolog biblijny, współpracownik Międzynarodowego Centrum Grup Modlitwy w San Giovanni Rotondo, odpowiedzialny za sekcję poświęconą Grupom Modlitwy w czasopiśmie „La Casa Sollievo della Sofferenza”.

W spotkaniu wzięła też udział pani Ewa Warchoł z San Giovanni Rotondo, odpowiedzialna za kontakt z polskimi Grupami Modlitwy. Jej obecność była dobrą okazją do poruszenia ważnego tematu rejestracji grup w Międzynarodowym Centrum w San Giovanni Rotondo.

Kongres zakończyło spotkanie modlitewne na Przeprośnej Górce i całonocne czuwanie w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze. 

 

Posłuchaj konferencji z Kongresu:

 

Giovanni Chifari
"Nawrócenie jako droga ku wierze. Świadectwo Ojca Pio"

 

Czy w życiu Ojca Pio było miejsce na nawrócenie? Jego wiara również była procesem, drogą od ślepoty do widzenia, od ciemności do światła, w kierunku zjednoczenia z Bogiem. 

Ojciec Pio przeżywał tak zwaną ciemną noc. W takich chwilach zdawało się, że niebo staje się jakby z ołowiu. Wpierw zasmakował obecności Boga i Jego bliskości, by potem doświadczyć goryczy Jego nieobecności. Każde przejście w życiu Ojca Pio od bliskości Boga do Jego nieobecności wiąże się z nawróceniem. 

Ojciec Pio tak bardzo tęsknił za zjednoczeniem z Bogiem, że pragnął śmierci. Prosił pobożne niewiasty, aby się modliły o śmierć dla niego. One mówiły „dobrze”, ale potem nie modliły się o to. Stygmatyk nazywał je „moje siostry nieprzyjaciółki”. Wolą Bożą nie było, aby umarł, ale by jeszcze żył. Tu jest właśnie miejsce na nawrócenie – kiedy zaczynasz rozumieć, że Bóg chce czegoś innego niż ty […] 

 

 

Jan Kania OFMCap
"Nawrócenie św. Pawła. Wprowadzenie do rozważania słowa Bożego"

 

W nawiązaniu do biblijnej wędrówki przez pustynię możemy powiedzieć, że człowiek w swoim życiu ma do przejścia pewną drogę, jakiś odcinek od punktu A do punktu B. 

Na pustyni poruszasz się od źródła do źródła i są to odcinki drogi, które można przejść w ciągu jednego dnia. Kiedy zejdziesz z wyznaczonego szlaku, poza nim nie dojdziesz do źródła. 

A zatem opuszczenie wytyczonej drogi oznacza śmierć. 

Grzech to właśnie zejście z dobrej drogi. Grzech nie tylko po prostu nam się przytrafia, ale w istocie zabiera nam życie. Jeśli zmieniłem kierunek mojej drogi, naraziłem się na utratę życia. Dlatego św. Paweł powie jasno w Liście do Rzymian, że zapłatą za grzech jest śmierć. 

Nawrócenie to moment, kiedy Pan Bóg spotyka nas po opuszczeniu wytyczonego szlaku i naprowadza z powrotem na dobrą ścieżkę, którą dojdziemy do źródła […]

 

 

Tomasz Duszyc OFMCap
"Grupy Modlitwy Ojca Pio - archaiczna pobożność czy jeden z najważniejszych ruchów duchowych naszych czasów"

 

W bieżącym roku ukazała się we Włoszech książka Maria Salisciego „Il profeta. Padre Pio e la sua opera. Un'analisi sociologica”, owoc kilkuletnich badań socjologicznych nad rzeczywistością Grup Modlitwy Ojca Pio na całym świecie. 

We wprowadzeniu profesor Luiza Ribolzi z uniwersytetu w Genui, promotor tego naukowego opracowania, napisała: „Grupy Modlitwy Ojca Pio i wszystko, co wiąże się z osobą tego świętego wydawały mi się wyrazem religijności archaicznej, przesądnej, dziedzictwem Kościoła, który zanika. Ta praca pokazała, że jestem w błędzie, że Grupy Modlitwy Ojca Pio są fenomenem aktualnym, powszechnym i rozwijającym się. Są sposobem przemieniania świata poprzez relację z Bogiem, w którą wchodzimy dzięki pomocy charyzmatycznej postaci Ojca Pio, i rodzą widzialne dzieła, jak pokazuje to na przykład historia Domu Ulgi w Cierpieniu” […]

 

 

Henryk Cisowski OFMCap
"Nawrócenie na płaszczyźnie miłości bliźniego. Ku sztuce mądrego pomagania"

 

[Z przyczyn technicznych brakuje kilku pierwszych minut wystąpienia - przepraszamy]

Pierwszym krokiem nawrócenia w pomaganiu jest przejście od „ja” do „ty”. Chodzi o to, by nie myśleć najpierw o sobie, tylko o osobie, której chcę pomóc. Chodzi o przejście ode mnie do niej. Bo czasem jest tak, że mam ogromną potrzebę pomagania, robienia czegoś, działania. I przychodzi mi do głowy jakiś „dobry pomysł”, aby to zrealizować. Trzeba sobie zawsze wtedy stawiać pytanie, czy to rzeczywiście jest potrzebne temu człowiekowi, , czy to odpowiada na jego prawdziwe potrzeby. Czy czasem nie chodzi o zaspokojenie moich potrzeb: czuję się dobrze, jak coś robię, ale już nie chcę myśleć o tym, czy jest to prawdziwą odpowiedzią na problemy. 

To przejście od „ja” do „ty” jest fundamentalne w naszych planach pomocowych, jakiegokolwiek kalibru: czy to będzie danie złotówki komuś na ulicy czy też stworzenie jakiegoś projektu charytatywnego […]

 

 

Kazanie 1

Tomasz Duszyc OFMCap, krajowy asystent Grup Modlitwy Ojca Pio, Częstochowa, 25 września 2014

 

 

Kazanie 2

Ks. Zygmunt Klim, diecezjalny asystent Grup Modlitwy Ojca Pio w archidiecezji katowickiej, Jasna Góra, 26 września 2014 

 

 

Więcej w tej kategorii: « Kongres GMOP 2015

Nowy numer "Głosu Ojca Pio"

Głos Ojca Pio 148 (4/2024)

Głos Ojca Pio 148 (4/2024)

Nowy „Głos Ojca Pio” [GOP 148/4/2024] pokazuje nadzwyczajne Boże interwencje w ludzkim życiu. O swoich doświadczeniach opowiada m.in. bokser Tomasz Adamek.

Czytaj więcej

        


 

REKLAMA

WIDEO

Newsletter