Dobrego dnia z Ojcem Pio
25 STYCZNIA: Niech twoje oczy nie wiedzą, co to złe spojrzenie, niech z twoich ust nigdy nie wymknie się zuchwałe słowo.

Nowy numer "Głosu Ojca Pio"  • 03 styczeń 2022
  • 257

Głos Ojca Pio 133 (1/2022)

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

„Za Świętym Franciszkiem” – to hasło nowego numeru „Głosu Ojca Pio”. Pokazuje on, jak doświadczenie Biedaczyny z Asyżu inspiruje współczesnych ludzi do podążania ścieżką pokory i uwielbiania Boga w każdym człowieku i stworzeniu...

„Za Świętym Franciszkiem” – pod takim hasłem ukazał się nowy numer „Głosu Ojca Pio” [133/1/2022]. Pokazuje on, jak doświadczenie Biedaczyny z Asyżu inspiruje współczesnych ludzi do podążania ścieżką pokory i uwielbiania Boga w każdym człowieku i stworzeniu. Atutem tego wydania są świadectwa i rozmowy.

Również w dziale poświęconym Ojcu Pio opublikowany został artykuł, w którym jeden z jego współbraci z zakonu kapucynów wyjaśnia, jakim był on naśladowcą św. Franciszka.

Ponadto w numerze o nieszczęsnych ruchomych schodach, Świętej zapatrzonej w Zwierciadło Wieczności, a także o tym, że jeszcze nie czas na zazdrość.


od redakcji

Za Świętym Franciszkiem
Ojciec Pio był wiernym uczniem i naśladowcą Świętego Franciszka z Asyżu. Bezwzględnie przestrzegał jego Reguły i wskazań, żył duchem swego Zakonodawcy. Zarówno styl życia, jak i pisane przez niego listy emanowały Franciszkowym rozumieniem Ewangelii, zakochaniem się w Chrystusie ubogim, pokornym, ukrzyżowanym.

Święty Franciszek z Asyżu to pierwszy w historii Kościoła „udokumentowany” przypadek stygmatyka. Na dwa lata przed śmiercią na górze Alwerni, pogrążony w duchowej nocy, otrzymał od Pana znak, pieczęć Jego miłości. Podobnie jak później Ojciec Pio ukrywał swe stygmaty, a także ogromne cierpienie, o czym świadczy radosna „Pieśń słoneczna”, hymn uwielbienia Pana i pochwały Jego stworzeń, który napisał w ostatnich miesiącach życia. W centrum duchowości Franciszka stoi cierpiący Chrystus, obecny w każdym człowieku, szczególnie chorym, ubogim, odrzuconym, a także w każdym stworzeniu, które dzięki aktowi stwórczemu Boga staje się naszym bratem lub siostrą.

Franciszek pragnie być bratem ubogim i mniejszym – służącym każdemu i dzielącym się bezgranicznie wszelkim dobrem, jakie otrzymywał z rąk Najwyższego. Chce kochać jak Jezus, oddając swe życie dzień po dniu. Jest człowiekiem w całości zafascynowanym Chrystusem, którego osobiście spotkał na drodze swego życia.

Owocem życia Świętego Franciszka są trzy zakony: Zakon Braci Mniejszych – zgromadzenie męskie, z kapucynami (do których należał Ojciec Pio) jako jedną z jego gałęzi, Zakon Ubogich Sióstr Świętej Klary – wspólnota kontemplacyjnych mniszek klauzurowych oraz Franciszkański Zakon Świeckich – skupiający osoby żyjące w świecie i pragnące naśladować Świętego Franciszka. To ogromna rzesza sióstr i braci, których liczba od ośmiuset lat nieustannie szybko rośnie.

Nie sposób na kilkudziesięciu stronach wyczerpać temat duchowego bogactwa Świętego Franciszka i jego naśladowców. Zapraszam Cię więc, drogi Czytelniku, do odetchnięcia duchem franciszkańskim dzięki kilkunastu osobom, głównie franciszkanom świeckim, które zgodziły się podzielić swoim świadectwem i słowem. W kalejdoskopie franciszkańskich barw i odblasków nie zabraknie oczywiście miejsca dla Ojca Pio, oddanego syna Świętego Franciszka.

Maciej Zinkiewicz OFMCap
redaktor naczelny


TEMAT NUMERU – ZA ŚWIĘTYM FRANCISZKIEM

Niezachwiana wierność. Franciszek z Asyżu w Kościele i dla Kościoła – br. Tomasz Żak OFMCap

Fraciszkański krzyż. Świadectwo – Magdalena Serafin

Radość doskonała. Świadectwo – Pola Eysymontt

Droga nawrócenia. Świadectwo – Jan Patelka

Umiłowanie stworzenia. Świadectwo – Monika Wosek

Duchowa przemiana. Świadectwo – Katarzyna Płuciennik

Droga świętości Franciszka z Asyżu i Ignacego Loyoli – o. Jan Konior SJ

Współczesna rodzina św. Franciszka – Z przedstawicielkami wspólnot franciszkańskich rozmawia Justyna Zygmunt

 

OJCIEC PIO

Kapcyn o imieniu Pio. Duchowość Ojca Pio – br. Wojciech Czywczyński OFMCap

Spotkanie, które pozostawia ślad. Dzieło Pomocy Ojca Pio – Karolina Bonk

 

ROZMAITOŚCI

W domowej zagrodzie i pośród dzikich zwierząt. W świecie Biblii – Anna Maria Wajda

Nieszczęsne ruchome schody. Dziadkowe wychowanie – Joanna Świątkiewicz

Intencje modlitewne

Zapatrzona w Zwierciadło Wieczności. Święta Klara z Asyżu – s. Judyta Katarzyna Woźniak

Nie czas na zazdrość. Felieton – Adam Maniura

 

LA CASA SOLLIEVO DELLA SOFFERENZA
DODATEK SPECJALNY DLA GRUP MODLITWY OJCA PIO

Osobliwe wyznanie miłości. Dialogi z Ojcem Pio. W szkole Ojca Pio – Rozmawia Bogusława Biernat

Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie. Różaniec Grup Modlitwy. Styczeń – Bogusława Biernat

Nawiedzenie Świętej Elżbiety. Różaniec Grup Modlitwy. Luty – Bogusława Biernat

Msza święta Ojca Pio. Nowy rok formacyjny. Wprowadzenie – br. Roman Rusek OFMCap

Na drodze do życia zakonnego. Spotkanie formacyjne. Styczeń – br. Tomasz Protasiewicz OFMCap

Powołanie i życie zakonne. Spotkanie formacyjne. Luty – br. Tomasz Protasiewicz OFMCap

Co zasiewamy? Więcej niż słowo – br. Artur Borkowski OFMCap

Kronika Grup Modlitwy

 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 17 styczeń 2022 19:21

Przeczytaj w nowym numerze

Nieszczęsne ruchome schody

Małżeństwo i rodzina

Nieszczęsne ruchome schody

Dziadek Franciszek nie gromadził rzeczy. Ograniczał się do tego, co niezbędne. Był przy tym człowiekiem szczęśliwym i spełnionym. Udawał? Nie sądzę, chociaż dzisiejszy świat szczęścia...

Czytaj więcej
Współczesna rodzina św. Franciszka

Być chrześcijaninem

Współczesna rodzina św. Franciszka

Przesłanie świętego Franciszka nie traci na aktualności. Przykład jego życia stale pociąga do trwania we wspólnotach franciszkańskich. Paulina, Celina i Agnieszka opowiadają, jak Pan Bóg...

Czytaj więcej
Radość doskonała

Być chrześcijaninem

Radość doskonała

Pamiętam, kiedy kilka lat temu, w ostatni dzień swoich pierwszych rekolekcji odbywanych we wspólnocie franciszkańskiej wyszłam po zachodzie słońca ze znajomymi, żeby zobaczyć pełnię księżyca...

Czytaj więcej
Kapucyn o imieniu Pio

Życie Ojca Pio

Kapucyn o imieniu Pio

Stygmatyk z Pietrelciny znany jest powszechnie jako charyzmatyczny spowiednik i wybitny kierownik duchowy. Na sprawowane przez niego msze święte przybywały tłumy. Był także zakonnikiem, bratem...

Czytaj więcej
  1. Świadectwa
  2. Intencje do Ojca Pio

REKLAMA

WIDEO

Newsletter