Dobrego dnia z Ojcem Pio
NIEDZIELA, 26 STYCZNIA 2020: Łódź twojej duszy niech mocno zakotwiczy w ufności w boskie dobro.

Wspomnienie św. Walentego - 14 lutego

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Kościół wspomina go 14 lutego. Jego imię było zawsze kojarzone z miłością, a wszystko za sprawą jednego epizodu. Legenda mówi, że jako pierwszy pobłogosławił miłość między pogańskim legionistą a młodą chrześcijanką. W ślad za nimi poszły inne pary zakochanych.

Według legend św. Walenty został uwięziony w czasie trwających w Rzymie prześladowań wyznawców Chrystusa na przełomie II i III wieku. Zginął śmiercią męczeńską. By uniknąć buntu ze strony wierzących, jego ciało pogrzebano na otwartym cmentarzu w odległości 2 mil od via Flaminia w Rzymie. Jednak po pewnym czasie trzej wierni uczniowie Walentego odnaleźli miejsce pochówku swego Mistrza, wydobyli ciało i przewieźli do miasta Interamny, gdzie złożono je w grobie.

Legenda przekazuje, że Waletny zginął 14 lutego 273 roku. W kalendarzu rzymskim w tym dniu obchodzono święto urodzaju, ale już od 900 roku to stare pogańskie święto zmieniono na święto obietnic miłości, któremu patronuje św. Walenty.

Na pamiątkę tego wydarzenia corocznie w bazylice św. Walentego w Terni odbywają się obchody tak zwanego święta obietnicy miłości. 14 lutego przy grobie św. Walentego gromadzą się pary narzeczonych przybywających licznie z terenu całych Włoch, jak również spoza ich granic, by uroczyście wymienić obietnicę miłości. W uroczystej ceremonii przyrzeczeń biorą udział także jubilaci świętujący 25-lecie lub 50-lecie pożycia małżeńskiego, także oni odnawiają obietnicę kontynuowania wspólnego życia we wzajemnej miłości.

Wśród chrześcijan na zawsze pozostała żywa pamięć o Świętym Walentym jako patronie miłości i zakochanych. Stąd też tak szybko rozszerzył się jego kult poza granice Rzymu i Włoch.

Wierni miasta Terni, gdzie Święty sprawował posługę biskupią, złożyli swemu patronowi hołd wznosząc świątynię. Wystawną bazylikę wybudowano w miejscu złożenia szczątków Walentego. W 1630 roku zakończono prace budowlane, nowy kościół 20 lipca tegoż roku pobłogosławił ówczesny biskup Terni, Cosimo Mannuci. Konsekracja odbyła się pod przewodnictwem kardynała Francesca Angela Rapoccioli w  1649 roku.

W czasie ekshumacji prochów, której dokonano za zezwoleniem miejscowego biskupa Giovanniego Antonia Onoratiego, odnaleziono umieszczoną pod głównym ołtarzem marmurową arkę, w której znajdowała się mała ołowiana skrzynka ze szczątkami św. Walentego. Od tej pory relikwie Świętego przechowywane są w srebrnej urnie umieszczonej pod ołtarzem bazyliki.

Opiekę nad bazyliką sprawują ojcowie karmelici.

oprac. rk/red.

Ostatnio zmieniany wtorek, 05 luty 2019 16:48

Nowy numer "Głosu Ojca Pio"

Głos Ojca Pio 121 (1/2020)

Zachęca do powierzenia swojego życia kierownikowi duchowemu. Aby poznać, na czym polega rozeznawanie, warto przeczytać artykuł „Widzieć świat oczami Boga” oraz wywiad ze świeckim kierownikiem duchowym.

Czytaj więcej

    


POLECAMY

  1. Świadectwa
  2. Intencje do Ojca Pio

REKLAMA

WIDEO

Newsletter