Dobrego dnia z Ojcem Pio
PIąTEK, 6 GRUDNIA 2019: Jakże miły to dar, kiedy daje się kwiaty wraz z pierwszymi owocami drzewa.
Procesja z relikwiami św. Ojca Pio przechodzi przez Most Anioła w Rzymie Procesja z relikwiami św. Ojca Pio przechodzi przez Most Anioła w Rzymie Tomasz Duszyc OFMCap
  • 3949

Relikwie Ojca Pio w Bazylice św. Piotra

5 lutego 2016 roku, wieczorem, ciała św. Ojca Pio i św. Leopolda Mandicia, złożone w szklanych trumnach ułożonych na specjalnych wózkach, pchanych przez braci kapucynów, dotarły na Plac św. Piotra w uroczystej procesji z kościoła San Salvatore in Lauro, w której wzięły udział tłumy wiernych zgromadzonych na trasie procesji i oczekujących także wewnątrz Bazyliki św. Piotra. 

Fotografie: Tomasz Duszyc OFMCap, Aneta Kuliś, Ewa Śliwińska

„Kiedy w hymnie Magnificat Maryja wysławiała Boga, który wywyższa pokornych, przewidziała tę chwilę, której dziś jesteśmy świadkami” – powiedział kardynał Angelo Comastri, archiprezbiter bazyliki watykańskiej, przewodnicząc uroczystej ceremonii powitania relikwii św. Ojca Pio i św. Leopolda Mandicia. Następnie wśród braw zgromadzonych wiernych wypowiedział proste, wzruszające słowa: „Święty Ojcze Pio,! Święty Leopoldzie! Witajcie w Bazylice św. Piotra!”.

„W raju święci nie mogą spać, ale są przy nas, towarzyszą nam, bronią nas, pomagają nam na drodze naszego nieustannego nawrócenia i oczekują na nas w radości świętych, gdzie wypełniają się błogosławieństwa. Jakże pocieszająca jest ta myśl! W tej chwili Ojciec Pio i ojciec Leopold mówią do nas przez swoje życie. Oni w pełni żyli duchem błogosławieństw i pokazują nam drogę, na której to życie może stać się także naszym udziałem” – mówił dalej kardynał Comastri. Podkreślał znaczenie miłosiernych serc obydwu świętych, którzy całe dnie spędzali w konfesjonale, nigdy nie skarżąc się i nie narzekając: „Ojciec Pio i ojciec Leopold pozwolili, by przez ich ręce płynęła rzeka miłosierdzia, spędzając nawet 16 i więcej godzin dziennie w konfesjonale. To imponujące! Ileż osób odnalazło łaskę Bożą za ich pośrednictwem. Iluż odnalazło wiarę i radość zawierzenia Jezusowi! Te dni, błogosławione przez ich obecność wśród nas, niech będą okazją powrotu do Pana i odnalezienia ferworu wiary i misyjnego entuzjazmu, jakie charakteryzowały całe życie tych dwóch świętych, którzy podążając śladami św. Franciszka z Asyżu wiernie naśladowali Jezusa.”

Relikwie świętych kapucynów, zanim na zaproszenie ojca świętego Franciszka dotarły do Watykanu, od 3 do 4 lutego były wystawione w Bazylice św. Wawrzyńca za Murami, gdzie posługują bracia kapucyni. Już pierwszego dnia do nawiedzenia relikwii ustawiały się długie kolejki wiernych. Aby podejść blisko, trzeba było oczekiwać nawet do trzech godzin. 4 lutego wieczorem trumny z ciałami świętych spowiedników zostały przewiezione do kościoła San Salvatore in Lauro, skąd następnego dnia po południu wyruszyła uroczysta procesja do Watykanu.

Relikwie Ojca Pio pozostaną w Bazylice watykańskiej do czwartku 11 lutego, kiedy to rano wyruszą najpierw do Pietrelciny, potem przez Benewent i Foggię dotrą do San Giovanni Rotondo.

 

 

 

Nowy numer "Głosu Ojca Pio"

Głos Ojca Pio 120 (6/2019)

Temat numeru: Moc w słabości

Najnowszy numer zaprasza do rozważań na temat ludzkiej słabości, z której można jednak czerpać siłę. Pokazują to przykłady: Andrzeja Sowy, byłego narkomana oraz ks. Jana Kaczkowskiego.

Czytaj więcej

    


POLECAMY

REKLAMA

WIDEO

Newsletter