Dobrego dnia z Ojcem Pio
28 PAŹDZIERNIKA: Zachęcam cię, byś służył Panu w radości swego ducha.
  • 2567

Kongres Grup Modlitwy w Tenczynie - relacja, galeria zdjęć

„Przygotowanie do spowiedzi w szkole Ojca Pio” to hasło 18. już kongresu dla animatorów Grup Modlitwy Ojca Pio, który odbył się w Tenczynie w dniach 13–15 października 2017 roku. 


Na kongres przybyło prawie stu przedstawicieli GMOP z całej Polski, od Szczecina, Gdańska i Białegostoku aż po Wrocław, Kraków i Krosno. Uczestnicy tenczyńskich kongresów mówią, że czują się tutaj jak u siebie, dlatego atmosfera spotkania była bardzo rodzinna, a poza oficjalnym programem odbywały się długie rozmowy, dyskusje i wymiana doświadczeń. Było także dużo modlitwy, a z soboty na niedzielę czuwano całą noc przy wystawionym Najświętszym Sakramencie, co jest już tradycją tenczyńskich kongresów. Tematem kongresu była formacja sumienia i dobre przygotowanie do sakramentu pojednania, co podsumowało całoroczną formację Grup Modlitwy.

Specjalnymi gośćmi kongresu byli dwaj bracia kapucyni: dr Piotr Jordan Śliwiński, który jako wykształcony filozof i profesor wielu krakowskich uczelni wyższych mówi o sobie, że jest przede wszystkim spowiednikiem oraz dr Piotr Kwiatek, psycholog i wykładowca specjalizujący się w tematyce szczęścia.

Brat Piotr Jordan Śliwiński mówił o przygotowaniu do sakramentu spowiedzi czyli jak  przeprowadzać rzetelny rachunek sumienia. Poruszane były takie kwestie, jak ilość czasu poświęcanego na rachunek sumienia czy spojrzenie na rachunek sumienia jako na rodzaj modlitwy, rozmowy z Bogiem. Podkreślono rolę osoby spowiednika, który może pomóc nam głębiej przeprowadzić rachunek sumienia. Konferencjonista podpowiadał również częstą modlitwę rachunkiem sumienia, na przykład raz w tygodniu, nie tylko jako bezpośrednie przygotowanie do spowiedzi. Jako metodę zaproponował rachunek sumienia „trzech palców”, czyli spojrzenie na swoje życie przez pryzmat relacji do Boga, do drugiego człowieka i do siebie samego.

Brat Piotr Kwiatek na tegoroczny kongres przygotował temat: „Tendencja do zamartwiania się i rola przebaczenia w doświadczaniu szczęśliwego życia”. W pierwszej części wykładu pomógł uświadomić uczestnikom spotkania negatywne skutki narzekania na samych siebie i na otocznie oraz pokazał kilka praktycznych sposobów radzenia sobie z tą „wadą narodową”. W drugiej części wykładu słuchacze odpowiedzieli sobie na pytanie czym jest, a czym nie jest przebaczenie, aby zrozumieć jak bardzo istotne jest ono dla zdrowia i jakości życia.

Kongres prowadził krajowy asystent GMOP, brat Roman Rusek. W swojej konferencji mówił o roli medytacji w życiu św. Ojca Pio i o tym, jak modlitwa myślna jest ważna w dobrym przygotowaniu do spowiedzi. Medytacja była ulubioną modlitwą Ojca Pio. Zazwyczaj już o godzinie trzeciej nad ranem święty stygmatyk udawał się do chóru zakonnego, gdzie trwał na medytacji około dwie godziny, by o 5.00 celebrować Eucharystię. Ważnym elementem tej jego modlitwy była cisza chóru zakonnego, dodatkowo święty zakrywał głowę szalem, aby go nic nie rozpraszało. Dobrze przeżyta medytacja składa się z trzech etapów. Pierwszy, najważniejszy, to zatrzymanie się i uświadomienie sobie głębokiej obecności Boga przy mnie i we mnie. Drugim etapem jest rozmowa, w której głos zabiera przede wszystkim Ten ważniejszy, czyli Bóg, który mówi przez poruszenia serca i natchnienia. Dialog modlitwy z naszej strony powinien bardziej być słuchaniem niż mówieniem. Trzecią rzeczą jest wymiana –  dobrze przeżyta modlitwa ma zmieniać nasze myślenie i nasze życie. Gdy wracamy z medytacji mamy serce przepełnione pokojem jakiego świat dać nie może. Taką medytację odprawiał św. Ojciec Pio i do niej zachęcał swoich penitentów.

Na kongresie w Tenczynie posługiwali także bracia z tutejszgo domu rekolekcyjnego: br. Tadeusz Bargiel, który pięknie animował śpiew tak podczas liturgii jak i podczas posiłków oraz dbał o techniczną stronę kongresu oraz br. Jan Kania, który w sobotę celebrował Mszę św. i wygłosił kazanie. Obecni byli również bracia z wydawnictwa Serafin, prezentując nowości wydawnicze, oraz bracia i wolontariusze z Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, zachęcający do angażowania się w tę piękną i bliską Grupom Modlitwy działalność na rzecz ubogich i potrzebujących.

Kongres zakończyła uroczysta Eucharystia, której przewodniczył i homilię wygłosił prowincjał kapucynów, br. Tomasz Żak. 

Dziękujemy ci, św. Ojcze Pio, za piękny czas spotkania, za kapłanów nam towarzyszących i za twoje Grupy Modlitwy, które tak pięknie rozwijają się w naszej Ojczyźnie.

Roman Rusek OFMCap

foto: Tadeusz Bargiel OFMCap

 

Nowy numer "Głosu Ojca Pio"

Głos Ojca Pio 131 (5/2021)

Głos Ojca Pio 131 (5/2021)

Jesienne wydanie „Głosu Ojca Pio” podejmuje temat działania, które prowadzi człowieka do wzrostu i umocnienia. Autorzy artykułów przypominają, że właśnie do tego stworzył go Bóg...

Czytaj więcej

    


REKLAMA

WIDEO

Newsletter