Dobrego dnia z Ojcem Pio
7 GRUDNIA: Im bardziej surowa jest zima, tym bardziej lato obfituje w kwiaty i owoce.
Wszystkich Świętych - 1 listopada fragmenty mozaiki

Wszystkich Świętych - 1 listopada

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Uroczystość Wszystkich Świętych ma charakter radosny, wspominamy bowiem wszystkich, którzy żyli przed nami i wypełniając w swoim życiu Bożą wolę, osiągnęli szczęście wieczne. Kościół wspomina nie tylko oficjalnie uznanych świętych, beatyfikowanych i kanonizowanych, ale także wszystkich wiernych zmarłych, którzy już osiągnęli zbawienie i przebywają w niebie.

Uroczystość Wszystkich Świętych wywodzi się z czci oddawanej męczennikom, którzy oddali swoje życie dla Chrystusa, a których nie wspomniano ani w martyrologiach miejscowych, ani w kanonie Mszy Świętej.

W III wieku rozpowszechniła się tradycja przenoszenia całych relikwii świętych lub ich części w inne miejsca. W ten sposób chciano podkreślić, że święci są własnością całego Kościoła. Kiedy w 610 roku papież Bonifacy IV otrzymał od cesarza starożytną świątynię pogańską Panteon, kazał złożyć tam liczne relikwie i poświęcił tę budowlę na kościół pod wezwaniem Matki Bożej Męczenników. Od tego czasu cześć wszystkim zmarłym męczennikom oddawano1 maja.

Grzegorz III w 731 roku przeniósł tę uroczystość na dzień 1 listopada, a w 837 roku papież Grzegorz IV rozporządził, aby odtąd 1 listopada był dniem poświęconym pamięci nie tylko męczenników, ale wszystkich świętych Kościoła katolickiego. Jednocześnie na prośbę cesarza Ludwika Pobożnego rozszerzono to święto na cały Kościół.

W krajach katolickich zwyczajowo w uroczystość Wszystkich Świętych i we Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych odwiedzamy rodzinne groby i wspominamy zmarłych.

W kościele prawosławnym takim dniem jest Niedziela Wielkanocna, a w krajach anglosaskich – Halloween, w tym dniu jednak protestanci, w odróżnieniu od katolików, wesoło świętują – bawią się.

W większości religii ze świętem zmarłych związany jest ogień – symbol pamięci, wdzięczności, modlitwy.

We uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny można uzyskać odpust zupełny pod następującymi warunkami:

1) pobożne nawiedzenie kościoła lub kaplicy,

2) odmówienie „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”,

3) dowolna modlitwa w intencji ojca świętego,

4) spowiedź i komunia święta.

W dniach 1-8 listopada można także uzyskać odpust zupełny za nawiedzenie cmentarza pod wyżej wymienionymi warunkami. W pozostałe dni roku za nawiedzenie cmentarza uzyskuje się odpust cząstkowy.

oprac. mm

Ostatnio zmieniany wtorek, 31 październik 2023 17:52

Nowy numer "Głosu Ojca Pio"

Głos Ojca Pio 144 (6/2023)

Głos Ojca Pio 144 (6/2023)

Nowy numer podejmuje temat powrotu do tradycyjnego świętowania Bożego Narodzenia. Warto zatem przypomnieć sobie wydarzenia, których owo świętowanie jest pamiątką, i rozbudzić w sobie chęć głębokiego ich przeżywania.

Czytaj więcej

        


 

REKOLEKCJE ADWENTOWE

  1. Świadectwa
  2. Intencje do Ojca Pio

REKLAMA

WIDEO

Newsletter