Dobrego dnia z Ojcem Pio
7 GRUDNIA: Im bardziej surowa jest zima, tym bardziej lato obfituje w kwiaty i owoce.

Głos Ojca Pio 135 (3/2022)

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

„Głos Ojca Pio” nie pozostaje obojętny na rzeczywistość. W obliczu wojny na Ukrainie w nowym numerze omawiane są problemy związane z zaburzeniem przyjaznych relacji międzyludzkich.

„Głos Ojca Pio” nie pozostaje obojętny na rzeczywistość. W obliczu wojny na Ukrainie w nowym numerze [GOP 135/3/2022] omawiane są problemy związane z zaburzeniem przyjaznych relacji międzyludzkich. Autorzy wskazują, jak porozumiewać się bez przemocy i budować dialog między religiami. Temat numeru dopełniają świadectwa trudnych małżeństw.

W dziale poświęconym Ojcu Pio przeczytamy natomiast artykuł opisujący działania na rzecz pojednania i zgody podejmowane przez Świętego z Pietrelciny.

Ponadto w numerze o pokoleniu iGen, królowej wśród służebnic i wymownym dywanie, a także relacja polskich zakonników pomagających ukraińskiej ludności, która pozostała w ojczyźnie. Zamykający wydanie felieton wyjaśnia, dlaczego świat stanął na głowie.                                           


od redakcji

Zamiast pięści dobre słowo
Jesteśmy głęboko poruszeni i wstrząśnięci ogromem przemocy dokonującej się za naszą wschodnią granicą. Cierpienie niewinnych: dzieci, matek, pokojowo nastawionych cywili stawia pytania o podstawowe wartości, człowieczeństwo i kierunek, w jakim zmierza nasza cywilizacja…

Wobec wielu pytań człowiek okazuje się niezdolny do znalezienia odpowiedzi ani kierunku ich poszukiwania. W sercu rodzi się ból, gniew, nierzadko pragnienie zemsty. Wojna toczy się nie tylko na frontach świata, ale także w głowie i w sercu każdego z nas.

Odpowiedzi na nurtujące nas pytania może udzielić Ewangelia. Wskazuje je ukrzyżowany i zmartwychwstały Chrystus. Zanim jednak w nie się wsłuchamy, dobrze jest przyjrzeć się bacznie samemu sobie: na ile różne wojny i konflikty zawładnęły moim sercem, moją rodziną, moim otoczeniem? Czy nie żyję w stanie ciągłych walk i konfliktów, w którym wciąż ranię siebie i innych?

Porozumienie Bez Przemocy stało się już terminem niemal technicznym, oznaczającym styl rozwiązywania konfliktów, który wyklucza wszelkie przejawy agresji i dominacji nad drugim. Styl ten jest zgodny z duchem Ewangelii, która uczy kochać nieprzyjaciół i okazywać dobro każdemu człowiekowi. Niełatwo jednak stosować tę naukę w wielu dziedzinach życia. Napotykając na trudności w jej realizacji, warto skorzystać ze wskazań programu Porozumienia Bez Przemocy, ponieważ mogą być bardzo pomocne.

W numerze, który oddajemy, szanowny Czytelniku, w Twoje ręce, ukazujemy wiele sfer, przytaczamy świadectwa, w których dobre słowo, pragnienie porozumienia, pojednania i pokoju zwyciężyło nad zaciśniętą pięścią i otwartym konfliktem. Ufamy, że każdy z tekstów będzie inspiracją, by dzięki wpatrywaniu się w Chrystusa zdecydowanie stawiać kroki na drodze do jedności i zgody.

W Chrystusa wpatrywał się zawsze Ojciec Pio. Od Niego czerpał siły, mądrość i łaskę, by być apostołem miłości. Nie będzie przesady, gdy Świętego z Pietrelciny nazwiemy Bożym rozjemcą i aniołem pokoju, a także wytrawnym pedagogiem, który mimo wyraźnych słabości, zawiści i rywalizacji wśród prowadzonych przez siebie dusz umiał je tak kształtować i nimi pokierować, by stanowiły Chrystusową wspólnotę, w której panuje wzajemna miłość. Niech i nas nauczy, jak stąpać po śladach pokornego Bożego Baranka.

Maciej Zinkiewicz OFMCap
redaktor naczelny


TEMAT NUMERU – ZAMIAST PIĘŚCI DOBRE SŁOWO?

Rozwiązanie lepsze od rozwodu – świadectwo Ewy i Jerzego

Pierścionek zaręczynowy po raz drugi – świadectwo Izabelli i Macieja

Jesteśmy razem jak nigdy przedtem – świadectwo Joli i Jarka

Ze strachu czy z miłości? O porozumiewaniu bez przemocy – Antoni Skowroński

Zrozumieć islam – o Jan Konior SJ

Ukraina, wolność, wojna, perspektywy – br. Piotr Kurkiewicz OFMCap

 

OJCIEC PIO

Pojednanie w imię Boże. Ojciec Pio na rzecz porozumienia i zgody – br. Maciej Zinkiewicz OFMCap

Spotkanie szansą powrotu do domu. Dzieło Pomocy Ojca Pio – Magdalena Szydełko

 

ROZMAITOŚCI

Przemoc w Starym Testamencie. W świecie Biblii – Anna Maria Wajda

Pokolenie iGen – br. Piotr Kwiatek OFMCap

List do brata – o. Jan Konior SJ

Wymowny dywan. Dziadkowe wychowanie – Joanna Świątkiewicz

Intencje modlitewne

Królowa wśród służebnic. Święta Klara z Asyżu – s. Judyta Katarzyna Woźniak

Świat stanął na głowie. Felieton – Adam Maniura

 

LA CASA SOLLIEVO DELLA SOFFERENZA
DODATEK SPECJALNY DLA GRUP MODLITWY OJCA PIO

Wojenne noce. Kronika wojny na Ukrainie – br. Błażej Suska OFMCap

Znalezienie Jezusa w świątyni. Różaniec Grup Modlitwy. Maj – Bogusława Biernat

Chrzest Jezusa w Jordanie. Różaniec Grup Modlitwy. Czerwiec – Bogusława Biernat

W klasztornych murach. Spotkanie formacyjne. Maj – br. Tomasz Protasiewicz OFMCap

Nadzwyczajne zjawiska. Spotkanie formacyjne. Czerwiec – br. Tomasz Protasiewicz OFMCap

Aby przyniosło owoc... Więcej niż słowo – br. Artur Borkowski OFMCap

Proces beatyfikacyjny Ojca Pio – br. Gerardo di Flumeri OFMCap

Kronika Grup Modlitwy

 

Ostatnio zmieniany środa, 29 czerwiec 2022 21:53

Nowy numer "Głosu Ojca Pio"

Głos Ojca Pio 144 (6/2023)

Głos Ojca Pio 144 (6/2023)

Nowy numer podejmuje temat powrotu do tradycyjnego świętowania Bożego Narodzenia. Warto zatem przypomnieć sobie wydarzenia, których owo świętowanie jest pamiątką, i rozbudzić w sobie chęć głębokiego ich przeżywania.

Czytaj więcej

        


 

REKOLEKCJE ADWENTOWE

  1. Świadectwa
  2. Intencje do Ojca Pio

REKLAMA

WIDEO

Newsletter