Dobrego dnia z Ojcem Pio
ŚRODA, 14 CZERWCA :  Trzeba nieustannie troszczyć się o formację swego serca i nie zaniedbywać niczego, co mogłoby przysporzyć szczęścia.

Głos Ojca Pio 141 (3/2023)

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Jak wyglądałby świat, gdyby odebrano nam komputery, laptopy i smartfony? Czy zaczęlibyśmy znowu pisać listy? Autorzy wskazują, jak cenna jest sztuka przekazywania myśli za pośrednictwem papieru.

Jak wyglądałby świat, gdyby odebrano nam komputery, laptopy i smartfony zastanawiają się autorzy nowego wydania „Głosu Ojca Pio” [GOP 141/3/2023]. Czy zaczęlibyśmy znowu pisać listy? Warto przypomnieć sobie, jak cenna jest sztuka przekazywania myśli za pośrednictwem pisma, a także poznać przyczyny, które spowodowały, że nasze skrzynki listowe służą przeważnie do składowania reklam i bankowych powiadomień.

W dziale poświęconym Ojcu Pio znajdziemy instrukcję, która uczy, jak czytać listy Ojca Pio, żeby w pełni poznać ich autora: odkryć tajemnicę jego człowieczeństwa i duchowości. Przeczytamy też o zaskakujących wątkach w jego korespondencji, m.in. o tym, że Jezus miał niebieskie oczy i blond włosy.

Ponadto w numerze o twórcy świata hobbitów, biblijnym sporze sądowym z Bogiem oraz nawróceniu więźnia za sprawą lektury „Głosu Ojca Pio”.


od redakcji

Mówią więcej niż słowa
Jak wyglądałby świat, gdyby nagle odebrano nam laptopy, komputery, smartfony? Czy zaczęlibyśmy znowu pisać listy? Kupować papeterie, pióra, atrament i znaczki pocztowe? Już chyba trochę zapomnieliśmy, jak się to robi. Sztuka pisania listów poszła w niepamięć… A przecież taką radość sprawiało niegdyś otrzymanie długo wyczekiwanego listu. Czekaliśmy na niego z ogromną niecierpliwością.

Listy pisali ludzie przez wielki. Stanowią one sporą część słowa natchnionego, słowa Bożego – Biblii. Dowiadujemy się z nich o zwycięstwach i podbojach rzymskich imperatorów, o wewnętrznych przeżyciach Petrarki, o przyjaźni Romana Ingardena i Edyty Stein. Zwykle przekazują one ogrom emocji: serdeczności, miłości, podziwu, nieraz troski, lęku lub bólu. Obejmują tematycznie wszystkie ludzkie sprawy, zaglądają w każdy zakamarek duszy.

Takie są też listy Ojca Pio. Pisane zazwyczaj wieczorem lub w nocy, kiedy inni zakonnicy poszli już spać. Układa je z wielkim oddaniem, stąd też są brzemienne modlitwą i obecnością Boga. Odkrywa w nich swój wewnętrzy świat, stan swej duszy, troskę i miłość, którą darzy Jezusa i drugiego człowieka. Za pomocą listów prowadzi duchowo swe córki i synów, wskazuje im, jak żyć w tym niespokojnym świecie, jak zapuścić korzenie w Bogu, jak karmić się Ewangelią, jak kochać, składając w ofierze swój każdy dzień.

Gdybym nie przeczytał listów Ojca Pio, byłbym człowiekiem wewnętrznie uboższym. Dziękuję Bogu, że mogłem dzięki nim poznać Świętego z San Giovanni Rotondo. Zaskoczył mnie, zadziwił i zafascynował. Co przekazałby przez kolejne lata, kiedy listów pisać już nie mógł? Wyrokiem boskim i ludzkim jego korespondencja urywa się w pewnym momencie… Dostaliśmy na piśmie tyle, ile Bóg sam chciał.

W setkach czy tysiącach listów Ojca Pio można odnaleźć słowa dla siebie na dziś, na teraz, na ten moment. Stygmatyk potrafi poruszyć głęboko, skłonić do refleksji, zarazić Bożą miłością. Bóg wszystkich nas wzywa do świętości, a kroczących ku niej drogami Ojca Pio jego własne słowa wciąż inspirują, są nieodzownym światłem i umocnieniem.

Maciej Zinkiewicz OFMCap

redaktor naczelny


TEMAT NUMERU – MÓWIĄ WIĘCEJ NIŻ SŁOWA

Przygoda z mądrością twórcy świata Hobbitów – Magdalena Marchlewska

Biblijny spór sądowy z Bogiem – br. Paweł Paszko OFMCap

Cenniejsze ponad wszystko – s. Judyta Katarzyna Woźniak

Spokojna starość czy druga młodość. Wdzięczność zapisana w sercach i utrwalona na papierze – br. Błażej Strzechmiński OFMCap

Unikajmy prawienia kazań – rozmowa z ks. Pawłem Gabarą, wykładowcą homiletyki

 

OJCIEC PIO

Tajniki duszy Ojca Pio. Zaskakujące wątki w jego listach. Duchowość Ojca Pio – br. Maciej Zinkiewicz OFMCap

Ojciec Pio ukryty za słowami. Z życia Ojca Pio – br. Błażej Strzechmiński OFMCap

Warto spojrzeć głębiej. Dzieło Pomocy Ojca Pio – Magdalena Szydełko

 

ROZMAITOŚCI

Historia listownego głoszenia Dobrej Nowiny. W świecie Biblii – Anna Maria Wajda

Czy znajomość alfabetu wystarcza? Jak mówić i słuchać – br. Piotr Kwiatek OFMCap

Intencje modlitewne

Mniszka reformuje zakon męski. Kobiecy franciszkanizm z pasją – s. Judyta Katarzyna Woźniak

Grubo pisane. Felieton – Adam Maniura

 

LA CASA SOLLIEVO DELLA SOFFERENZA
DODATEK SPECJALNY DLA GRUP MODLITWY OJCA PIO

Ulubieniec Ojca Pio – rozmowa z o. Graziano Mainolfim, świadkiem życia Ojca Pio

Dzięki Ojcu Pio Bóg się o mnie upomniał – świadectwo Grzegorza

Konspekt spotkania formacyjnego

Wniebowstąpienie Pana Jezusa. Różaniec Grup Modlitwy. Maj – Bogusława Biernat

Zesłanie Ducha Świętego. Różaniec Grup Modlitwy. Czerwiec – Bogusława Biernat

Sakramenty Chrystusa i Kościoła. Spotkanie formacyjne. Maj – br. Robert Krawiec OFMCap

Władza i charyzmaty w Kościele. Spotkanie formacyjne. Czerwiec – br. Robert Krawiec OFMCap

Kronika Grup Modlitwy

 

Ostatnio zmieniany wtorek, 04 lipiec 2023 09:35

Nowy numer "Głosu Ojca Pio"

Głos Ojca Pio 147 (3/2024)

Głos Ojca Pio 147 (3/2024)

Nowy numer stara się odpowiedzieć na pytanie, czy istnieje lekarstwo na obolałą duszę. Odpowiedź brzmi: istnieje. A zaczyna działać, gdy odpowiemy na wyciągniętą ku nam pomocną dłoń Boga.

Czytaj więcej

        


 

  1. Świadectwa
  2. Intencje do Ojca Pio

REKLAMA

WIDEO

Newsletter