Dobrego dnia z Ojcem Pio
NIEDZIELA, 26 STYCZNIA 2020: Łódź twojej duszy niech mocno zakotwiczy w ufności w boskie dobro.

Głos Ojca Pio 116 (2/2019)

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Temat numeru: Pełen nadziei

Najnowsze wydanie „Głosu Ojca Pio” jest pełne nadziei, bo bez niej nie potrafimy żyć. Mówią o tym nasi rozmówcy i autorzy...

Temat numeru: Pełen nadziei

Najnowsze wydanie „Głosu Ojca Pio” jest pełne nadziei, bo bez niej – pisze we wstępie redaktor naczelny, Maciej Zinkiewicz OFMCap, nie potrafimy żyć. Mówią o tym także nasi rozmówcy: Konrad Baran – referent powołaniowy zakonu kapucynów, pan Wojciech – wolontariusz w hospicjum oraz Dorota Woźniak – ze wspólnoty Lotreto modlącej się o powrót dzieci do Kościoła.

Temat numeru omawiają: biblista – ks. Tomasz Jelonek, psycholog – Piotr Kwiatek OFMCap, a także wieloletni duszpasterz i historyk Kościoła – ks. Jerzy Czerwień.

W dziale poświęconym Ojcu Pio znajdziemy artykuł o Raffaelinie Cerase i jej znajomości z Ojcem Pio.

Ponadto w numerze przeczytamy, o czym opowiada spowiednik papieża, jak odbywa się pudrowanie nadziei, a także jak do świętości wzrastała dziewczynka, której nadano przydomek „ogień”.

 


od redakcji

Pełen nadziei

„Nadzieja to po prostu jutro. Tyle że dzisiaj” – powiedziała mi jedna z osób, które zapytałem, czym jest nadzieja i jakie ma znaczenie dla naszego życia. Trudno ją chyba ściśle określić, precyzyjnie zdefiniować. Czym jest nadzieja dla Ciebie? Jakie ma znaczenie dla Twojej codzienności?

Jedno jest pewne: bez nadziei żyć nie potrafimy. Wbrew modnym sloganom, które wołają, by chwytać moment, żyć tylko chwilą obecną, bez planów na przyszłość. Wynurzamy się z przeszłości i jesteśmy zwróceni ku przyszłości. Żyjemy w nieustannym swoistym napięciu między tym, co już za nami, a tym, czego się spodziewamy, za czym tęsknimy, czego ufnie oczekujemy… Zostaliśmy wrzuceni w ten świat w czasie i miejscu, jakich sobie nie wybraliśmy, i, nie pojmując do końca sensu życia i śmierci, idziemy do przodu, prowadzeni przez nadzieję. W zmaganiu o życie i w ucieczce przed śmiercią nadzieja, mała lub wielka, każe nam szukać drobinek szczęścia lub spoglądać w niebo…

Człowiek to nieukończone dzieło i nigdy w pełni nieusatysfakcjonowana istota. Być może stąd tyle wśród nas narzekania. Zamiast zwrócić się ku własnemu wnętrzu, by odkryć wyzwalającą prawdę, wolimy niestety widzieć braki u innych i w świecie. Niekiedy boimy się spojrzeć głęboko we własne serce… Może dlatego, że się lękamy tego, co tam możemy zobaczyć, boimy się słabości, braku sił i nadziei na szansę uzdrowienia, przemiany, doświadczenia prawdziwej wolności…

Rozpoczynający się Wielki Post zaprasza nas jednak, byśmy podjęli trud przemiany życia, nawrócenia, oczyszczenia serca. Bez spojrzenia w głąb siebie i bez rachunku sumienia to niemożliwe. Fundamentem tego duchowego procesu jest istnienie ponadludzkiej nadziei – nadziei miłosiernego Ojca, który wpatruje się w horyzont, oczekując powrotu syna.

Jego pełne miłości serce, Jego słowo, które rozbrzmiewa we wnętrzu, Jego czułe gesty niosą nam nadzieję mocniejszą niż zło, większą niż świat: nadzieję na to, że On przygotował dla nas ucztę, że biesiada z okazji naszego przyjścia, powrotu, jest już gotowa. Wprowadzi nas na nią zwycięski Baranek, który „przewodzi nam w wierze i ją wydoskonala”.

Pan zapewnia nas, że cel jest już blisko i już jutro będziemy z Nim świętować zmartwychwstanie. Dziś możemy poczuć jego przedsmak. Nadzieja chrześcijanina to pewność.

Maciej Zinkiewicz OFMCap
redaktor naczelny


w numerze:

TEMAT NUMERU – PEŁEN NADZIEI
Wiara jest substancją nadziei – ks. Jerzy Czerwień
Być fizycznie to za mało! O posłudze woluntariusza w Hospicjum św. Łazarza opowiada pan Wojciech
Wiara i nadzieja – ks. Tomasz Jelonek
Przyjdź do Loreto! O wspólnocie Loreto działającej przy klasztorze kapucynów w Krakowie opowiada współzałożycielka, Dorota Woźniak
Pójdź za mną. O towarzyszeniu młodym w wyborze  powołania opowiada kapucyn, Konrad Baran, autor książki "W sidłach cyberseksu. Zjawisko. Pomoc duszpasterska" 

ŻYCIE DUCHOWE
Była jak żywioł. Święci i świętość – s. Judyta Katarzyna Woźniak
Siła nadziei – Piotr Kwiatek OFMCa

OJCIEC PIO
Raffaelina. Oblubienica Bożego Baranka – Maciej Zinkiewicz OFMCap 
15 lat i dalej: do Dzieła! Dzieło Pomocy św. Ojca Pio – Kinga Sadowska

ROZMAITOŚCI
"Spowiednik Papieża" opowiada... Zapowiedź książki "Nie lękajcie się przebaczać. Spowiednik Papieża opowiada..."
Intencje modlitewne
Tajemnica Krzysia – s. Bożena Leszczyńska
Pudrowanie nadziei. Felieton – Adam Maniura

LA CASA SOLLIEVO DELLA SOFFERENZA
DODATEK SPECJALNY DLA GRUP MODLITWY OJCA PIO
Grupy Modlitwy mają nowego pasterza – Roman Rusek OFMCap
Konspekt spotkania formacyjnego. Rok formacyjny 2019
Modlitwa myślna według Ojca Pio. Spotkanie formacyjne. Marzec – Roman Rusek OFMCap
Męka i śmierć Jezusa na krzyżu. Różaniec Grup Modlitwy. Marzec – Andrzej Derdziuk OFMCap
Metoda medytacji według Ojca Pio. Spotkanie formacyjne. Kwiecień – Roman Rusek OFMCap
Zmartwychwstanie. Różaniec Grup Modlitwy. Kwiecień – Andrzej Derdziuk OFMCap
Kronika Grup Modlitwy Ojca Pio

Ostatnio zmieniany czwartek, 09 maj 2019 13:38

Nowy numer "Głosu Ojca Pio"

Głos Ojca Pio 121 (1/2020)

Zachęca do powierzenia swojego życia kierownikowi duchowemu. Aby poznać, na czym polega rozeznawanie, warto przeczytać artykuł „Widzieć świat oczami Boga” oraz wywiad ze świeckim kierownikiem duchowym.

Czytaj więcej

    


POLECAMY

  1. Świadectwa
  2. Intencje do Ojca Pio

REKLAMA

WIDEO

Newsletter