Dobrego dnia z Ojcem Pio
PONIEDZIAŁEK, 24 LIPCA : Wszystko przemija, tylko Bóg pozostaje duszy, która umiała Go kochać.

Głos Ojca Pio 117 (3/2019)

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Temat numeru: Lider w Kościele

Jaka jest rola liderów w Kościele? Po co Pan Bóg ich posyła i jak wyglądają ich zadania? Jakim liderem był Ojciec Pio? Na te i inne, intrygujące pytania odpowiadają m.in.: Donald Turbitt, br. Błażej Strzechmiński, członkowie Rady Młodzieży Franciszkańskiej Tau oraz Marcin Zieliński.

Temat numeru: Lider w Kościele

Jaka jest rola liderów w Kościele? Po co Pan Bóg ich posyła i jak wyglądają ich zadania? Jakim liderem był Ojciec Pio? Na te i inne, intrygujące pytania odpowiadają m.in.: Donald Turbitt, br. Błażej Strzechmiński, członkowie Rady Młodzieży Franciszkańskiej Tau oraz Marcin Zieliński.

 


od redakcji

Lider w Kościele

W czasach kryzysu i przełomu w Kościele zawsze pojawiali się liderzy, posłani przez Boga ludzie, którzy wskazywali nowe kierunki, poruszali serca, stając się siłą napędową reformy i odnowy. Taką osobą był św. Benedykt – człowiek szukający ciszy, samotności, intymnej relacji z Bogiem. Założone przez niego osobiście lub, później, w oparciu o napisaną przez niego regułę opactwa, pozwoliły przetrwać Kościołowi burzliwe czasy wędrówki ludów i upadku Rzymu. Takim człowiekiem był również niewątpliwie św. Franciszek z Asyżu – syn umbryjskiego kupca, który wyrzekł się posiadania dóbr ziemskich i pragnął boso, mając tylko ewangeliczne orędzie w sercu i na ustach, wędrować przez świat.

Ponad pięćdziesiąt lat temu Sobór Watykański II ukazał nową wizję Kościoła, doceniając w niej misję i rolę osób świeckich. Pielgrzymujący Kościół, mistyczne Ciało Chrystusa, wzywa wszystkich swych członków do zaangażowania, do budowania wspólnoty według otrzymanych darów, nie wyłączając możliwości przyjęcia przez świeckich roli autentycznych liderów kościelnych wspólnot. Duch Święty powołuje dziś do tego zadania wiele osób i wzywa, by w jedności z biskupami wypełniać prorockie i królewskie posłannictwo Kościoła.

Pionierem takiego sposobu myślenia i działania był Ojciec Pio. Choć zmarł trzy lata po zakończeniu soboru (a zatem większa część jego życia przypadła na lata przedsoborowe), wyraźnie doceniał rolę świeckich w Kościele. Dużo czasu i wysiłku poświęcał na ich formację, włączał we wszystkie swe dzieła, wiele z nich powierzając ich kierownictwu, zaś wybrane osoby ustanawiał liderami zakładanych wspólnot – grup modlitwy. Ojciec Pio głosił (co stanie się jednym z głównych punktów nauczania soboru) prawdę o powołaniu każdego ochrzczonego do świętości i własnej niepowtarzalnej roli w Kościele, płynącej z osobistego powołania i obdarowania licznymi charyzmatami. Choć sam Ojciec Pio był dla swych synów i córek niekwestionowanym mistrzem, nauczycielem i liderem, to w swą posługę i misję na różne sposoby włączał tych, którzy u jego boku chcieli uczyć się świętości.

Czas obecny to moment w historii Kościoła, gdy bardziej niż zwykle trzeba, by świeccy włączyli się misję głoszenia Ewangelii i przewodzenia wspólnotom wiernych. W wielu aspektach tak w Polsce, jak i w Europie odczuwalny jest kryzys w Kościele, nikt już zatem nie może wymawiać się od odpowiedzialności i przyjęcia charyzmatów i zadań, do których posyła Duch Święty, w tym od przyjęcia trudnej misji lidera – na miarę świętych Benedykta i Franciszka z Asyżu.

Maciej Zinkiewicz OFMCap
redaktor naczelny


w numerze:

TEMAT NUMERU – LIDER W KOŚCIELE

Odkryłem swoje miejsce w Bożym planie - Z Marcinem Zielińskim, liderem wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym w Skierniewicach rozmawia Maciej Zinkiewicz OFMCap

Demokracja w Kościele? - ks. Przemysław Artemiuk

Mężczyzna sam nie odbuduje swojego życia - Donald Turbitt

Kuria Generalna Kapucynów od kuchni - Paweł Teperski OFMCap

Miriam. Przewodniczka ludu Izraela - Paweł Paszko OFMCap

Jesteśmy dla siebie braćmi i siostrami - Z członkami Młodzieży Franciszkańskiej Tau rozmawia Wojciech Czywczyński OFMCap

ŻYCIE DUCHOWE

„Dziewczynka” w zakonie – s. Judyta Katarzyna Woźniak

W kraju pustych szklanek - Piotr Kwiatek OFMCap

Umywanie nóg apostołom - Marcin Świąder OFMCap

OJCIEC PIO

20 rocznica beatyfikacji Ojca Pio - Maciej Zinkiewicz OFMCap

„Umiłowane” Ojca Pio - Błażej Strzechmiński OFMCap

Otwarte drzwi, otwarte serca - Kinga Sadowska

ROZMAITOŚCI

Intencje modlitewne

To ja, Adaś… - s. Bożena Leszczyńska

Nauczycielem być… Felieton - Adam Maniura

LA CASA SOLLIEVO DELLA SOFFERENZA
DODATEK SPECJALNY DLA GRUP MODLITWY OJCA PIO

Cel i sens życia według Ojca Pio - Robert Krawiec OFMCap

Konspekt spotkania formacyjnego

Eucharystia Ojca Pio – sakrament miłości - Roman Rusek OFMCap

Wniebowstąpienie Pana Jezusa - Andrzej Derdziuk OFMCap

Eucharystia Ojca Pio – sakrament wiary - Roman Rusek OFMCap

Zesłanie Ducha Świętego - Andrzej Derdziuk OFMCap

Kronika Grup Modlitwy

Ostatnio zmieniany czwartek, 11 lipiec 2019 11:49
Więcej w tej kategorii: « Głos Ojca Pio 116 (2/2019)

Nowy numer "Głosu Ojca Pio"

Głos Ojca Pio 148 (4/2024)

Głos Ojca Pio 148 (4/2024)

Nowy „Głos Ojca Pio” [GOP 148/4/2024] pokazuje nadzwyczajne Boże interwencje w ludzkim życiu. O swoich doświadczeniach opowiada m.in. bokser Tomasz Adamek.

Czytaj więcej

        


 

  1. Świadectwa
  2. Intencje do Ojca Pio

REKLAMA

WIDEO

Newsletter