Dobrego dnia z Ojcem Pio
CZWARTEK, 20 LIPCA : Zaszczytów dostępuje się wtedy, kiedy się nimi gardzi.
Głos Ojca Pio 106 (4/2017) © Głos Ojca Pio

Głos Ojca Pio 106 (4/2017)

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Tym razem „Głos Ojca Pio” podejmuje problem przypadku w życiu człowieka. Autorzy zastanawiają się, czy rzeczywiście ślepy los rządzi naszym życiem?

Temat numeru otwiera wywiad z podróżnikiem i zdobywcą biegunów, Markiem Kamińskim, który uważa, że nie ma przypadków, bo wszystko pochodzi od Boga, tylko trzeba umieć dawane przez Niego znaki odczytywać. Podobne zdanie prezentuje Tomasz Protasiewicz OFMCap. Pisze on, że pięknie i dobrze jest żyć, mając pewność – jak Ojciec Pio – że Ktoś wszystko przemyślał i zna sens. Bardzo mocno w tym kontekście wybrzmiewa świadectwo misjonarza, któremu dzięki Bożej interwencji udało się ujść z życiem z zastawionej na niego pułapki. Blok tematyczny zamyka rozważanie biblijne o losach używanych do odczytywania woli Bożej.

W dziale poświęconym Ojcu Pio znajduje się duży materiał o relacji łączącej go z ks. Dolindo Ruotolo, któremu Jezus podyktował modlitwę „Jezu, Ty się tym zajmij”, zyskującą ostatnimi czasy coraz większą popularność. Opublikowano też odnalezione zapiski Ojca Pio o jego pierwszych doświadczeniach mistycznych.

W numerze ponadto przeczytamy o 12 stopniach lektury medytacyjnej według mistrza życia duchowego, Ignacia Larrañagi, wystawie ikon Marcina Świądra OFMCap, inspirującego się twórczością Jerzego Nowosielskiego oraz relację z pielgrzymki do Medziugorje, zatytułowaną „Nie szukałem cudowności…”. Z artykułu psychologa, Piotra Kwiatka OFMCap opublikowanego w cyklu „Perspektywy darów trudnych” dowiemy się, dlaczego Bóg nie zapobiega wszystkim nieszczęściom. 

Wszystkim pragnącym odnaleźć w sobie dziecko polecamy opowiadanie „Adasiowe Niebo”.


od redakcji

Czy Bóg gra w kości?
Zagadnieniem przypadku zajmowali się filozofowie, teolodzy, matematycy, fizycy, pisarze, reżyserzy… Choćby Krzysztof Kieślowski nakręcił film, w którym losy bohatera zależą od tego, czy zdąży na pociąg… Zwolennicy teorii chaosu twierdzą, że jeden ruch skrzydeł motyla w Ameryce może wpłynąć na całkowitą zmianę zjawisk pogodowych w Europie. Jeden, wydawałoby się nieistotny, szczegół zmienia wszystko!

Choć wśród wybitnych naukowców nie brakuje dziś ateistów i agnostyków, to znajdujemy w tej grupie znacznie więcej osób wierzących niż wśród humanistów. Wszechświat, w którym żyjemy, jest dla nich ewidentnym „cudem”. I nie sposób uwolnić się od tego odczucia… Mamy jeszcze niewielką wiedzę na temat wszechświata, ale im bardziej go poznajemy, tym wyraźniej dostrzegamy, że jego powstanie i istnienie są niemal nieprawdopodobne. To nawet nie jak trafienie szóstki w totolotka, ale przynajmniej stu właściwych liczb równocześnie! Czy u jego początków stoi przypadek? Może Ktoś dokładnie wyznaczył wszystkie warunki początkowe Wielkiego Wybuchu? Rzucił Bóg kośćmi i bez przyczyny ułożyły się tak szczęśliwie?

Filozofowie w starożytności i średniowieczu patrzyli na przypadek podejrzliwie, a nawet złowrogo. Według nich stanowi on wyłom w racjonalnym porządku świata. Dość szybko zauważono jednak, że choć przy pojedynczym rzucie kostką nie potrafimy przewidzieć liczby wyrzuconych oczek, to przy wielu powtórzeniach rzutu możemy z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć, ile razy wypadnie np. szóstka. Okazało się, że o czymś w swej istocie nieprzewidywalnym, niby nieracjonalnym, może mówić najściślejsza z nauk – matematyka. Wykluczyć zupełnie istnienia przypadku nie pozwala nam także refleksja nad człowiekiem i jego wolnością. Zgodzimy się chyba wszyscy, że nie wszystko w świecie jest w pełni zdeterminowane, ostatecznie określone, konieczne…

Człowiek to stworzenie najbardziej podobne do Boga, ale i jedyne, które może krzyżować Jego plany. Jednak na tym krzyżu Bóg zwycięża, odnawia człowieka, przywraca pierwotny ład i harmonię… On potrafi pisać prosto na krzywych liniach naszego życia. Potrafi też w swój plan wpisać przypadek. Jest hojnym dawcą, miłosiernym Ojcem – i kiedy my rzucamy „kośćmi” swojego życia, a potem przegrywamy – On objawia swą moc i udziela łaskę, która wszystko, co dobre, ocala i doskonali. Wszechmocy i Opatrzności Boga przypadek nie zagraża.

Maciej Zinkiewicz OFMCap
redaktor naczelny


w numerze:

TEMAT NUMERU – CZY BÓG GRA W KOŚCI?
Właściwy kierunek najlepiej odnaleźć w sobie. O swoich wyprawach, intuicji i Bożych znakach opowiada znany podróżnik, Marek Kamiński – rozmawia Joanna Świątkiewicz
Przypadek nie musi być ślepym losem? – Paweł Paszko OFMCap
Prezydent nie może być mordercą! Świadectwo – Zbigniew Kołodziejczyk OFMCap

OJCIEC PIO
Nie chcąc popełnić błędu. Duchowość Ojca Pio – Tomasz Protasiewicz OFMCap
Pupil Ojca Pio. Ksiądz Dolindo Ruotolo. Zafascynowani Ojcem Pio – Joanna Bątkiewicz-Brożek
Odnaleziony dziennik Ojca Pio. Pisma Ojca Pio – Gerardo di Flumeri
Dobro nie liczy kilometrów. Dzieło Pomocy Ojca Pio – Ewa Korbut

ŻYCIE DUCHOWE
Kiedy rozważasz słowo Boże. Wędrówki ducha – Robert Rabka OFMCap
Dlaczego Bóg temu nie zapobiegł? Perspektywy darów trudnych – Piotr Kwiatek OFMCap
Adasiowe Niebo. Jak dzieci... – s. Bożena Leszczyńska

ROZMAITOŚCI
Intencje modlitewne
Jezus, syn Syracha. Ludzie Biblii – ks. prof. Tomasz Jelonek
Pascha Nowosielskiego. Ikona okno do nieba – Bartłomiej Dyrcz
Nie szukałem cudowności... Na pielgrzymim szlaku – Robert Rabka OFMCap
Dziwne przypadki. Felieton – Adam Maniura

LA CASA SOLLIEVO DELLA SOFFERENZA
DODATEK SPECJALNY DLA GRUP MODLITWY OJCA PIO
15. Czuwanie z Ojcem Pio w Krakowie Łagiewnikach. Relacja – Tomasz Duszyc OFMCap
Wytrwałość. W szkole cnót Ojca Pio – Robert Krawiec OFMCap
Konspekt spotkania formacyjnego. Rok formacyjny 2017
Wyznanie grzechów. Spotkanie formacyjne. Lipiec – Roman Rusek OFMCap
Ukoronowanie Matki Bożej. Różaniec Grup Modlitwy. Lipiec – Robert Krawiec OFMCap
Odpuszczenie grzechów i zadośćuczynienie. Spotkanie formacyjne. Sierpień – Roman Rusek OFMCap
Wniebowzięcie NMP. Różaniec Grup Modlitwy. Sierpień – Robert Krawiec OFMCap
Kronika Grup Modlitwy Ojca Pio

Ostatnio zmieniany środa, 15 listopad 2017 12:24

Nowy numer "Głosu Ojca Pio"

Głos Ojca Pio 148 (4/2024)

Głos Ojca Pio 148 (4/2024)

Nowy „Głos Ojca Pio” [GOP 148/4/2024] pokazuje nadzwyczajne Boże interwencje w ludzkim życiu. O swoich doświadczeniach opowiada m.in. bokser Tomasz Adamek.

Czytaj więcej

        


 

  1. Świadectwa
  2. Intencje do Ojca Pio

REKLAMA

WIDEO

Newsletter