Dobrego dnia z Ojcem Pio
ŚRODA, 14 CZERWCA :  Trzeba nieustannie troszczyć się o formację swego serca i nie zaniedbywać niczego, co mogłoby przysporzyć szczęścia.

Głos Ojca Pio 132 (6/2021)

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Nowe wydanie „Głosu Ojca Pio" odsłania tajemnice czyśćca. Dowiemy się z niego, że pokutującym w nim duszom możemy użyczyć swego serca do kochania Boga i ludzi, a swoich kolan do modlitwy...

„Odkrywamy tajemnice czyśćca” – to hasło nowego numeru „Głosu Ojca Pio” [132/6/2021]. Znajdziemy w nim artykuły mówiące o kontaktach ludzi żyjących z duszami pokutującymi w czyśćcu. Dowiemy się z nich m.in. tego, że możemy użyczyć im swego serca do kochania Boga i ludzi, a swoich kolan do modlitwy.

W dziale poświęconym Ojcu Pio przeczytamy o jego duchowej więzi z duszami czyśćcowymi i interwencjach u Boga podejmowanych za umierających grzeszników.

Ponadto w numerze materiał o świętej od skracania męki czyśćcowej i modlitwa za zamarłych za jej wstawiennictwem oraz felieton o śmiertelnie poważnych rozmowach.

 


od redakcji

Odkrywamy tajemnice czyśćca
Na początku listopada po raz kolejny w kościołach usłyszymy, że możemy zyskać odpust za zmarłych, czy też podarować odpust duszom w czyśćcu cierpiącym. Odwiedzimy cmentarze, zapalimy znicze, zmówimy Wieczny odpoczynek za tych, którzy odeszli…

W naszych sercach nosimy wspomnienie wielu bliskich, którzy są już po „drugiej stronie”. Choć żyją oni wciąż w naszej pamięci, to wierzymy, że żyją także, a nawet przede wszystkim, w nowej, nieziemskiej rzeczywistości. Nasza wiara mówi jasno, że celem pielgrzymki przez ten świat każdego ochrzczonego jest niebo. Dopowiada również, że droga ta może trwać po śmierci, jeśli zmarły nie jest jeszcze gotów oglądać Boga twarzą w twarz i potrzebuje czasu pokuty, oczyszczenia, przemiany…

Jak wygląda czyściec? Pismo Święte niewiele mówi na jego temat. Święty Paweł w Pierwszym Liście do Koryntian pisze, że na fundamencie, którym jest Chrystus, jedni chrześcijanie budują ze złota, inni ze srebra, z drogich kamieni, a jeszcze inni z drewna, trawy lub ze słomy. Ci ostatni, według słów Apostoła, sami wprawdzie ocaleją, „lecz tak jakby przez ogień” (1 Kor 3,12-15). Pan Jezus również zaznacza, że ludzkie winy mogą zostać odpuszczone w życiu po śmierci (Mt 12,32).

Katechizm Kościoła Katolickiego rzeczywistość czyśćca ukazuje następującymi słowami: „Ci, którzy umierają w łasce i przyjaźni z Bogiem, ale nie są jeszcze całkowicie oczyszczeni, chociaż są już pewni swego wiecznego zbawienia, przechodzą po śmierci oczyszczenie, by uzyskać świętość konieczną do wejścia do radości nieba” (KKK 1030). Katechizm zaleca również modlitwę za zmarłych – praktykowaną od początków chrześcijaństwa i poświadczoną w Piśmie Świętym.

Pomoc zmarłym cierpiącym w czyśćcu to ważne znamię duchowości Ojca Pio. Święty pragnął nade wszystko przyprowadzić każdego człowieka do Boga. Swoje cierpienia i modlitwy ofiarował więc przede wszystkim za grzeszników oraz za zmarłych cierpiących w czyśćcu. Z tymi ostatnimi łączyła go szczególnie silna więź. Za duchowe zmagania i modlitwę w ich intencji otrzymał od nich wiele dowodów wdzięczności.

Niebo i oglądanie Boga jest powołaniem nas wszystkich. Świadomi jednak własnych niedoskonałości, wiemy, że być może sami będziemy potrzebowali modlitwy i wsparcia bliskich w naszej drodze ku Bogu po śmierci. Dziś, wsparci przykładem i orędownictwem świętych, odpowiadając na głos Kościoła, przyjdźmy z pomocą tym, którzy cierpią, nie mogąc jeszcze oglądać w pełni Boga.

Maciej Zinkiewicz OFMCap
redaktor naczelny


TEMAT NUMERU – ODKRYWAMY TAJEMNICE CZYŚĆCA

Dobre życie w darze dla dusz czyśćcowych – wywiad z s. Anną Czajkowską ze Zgromadzenia Sióstr Wspomożycielek Dusz Czyśćcowych

Modlitwa w intencji dusz czyśćcowych za wstawiennictwem św. Weroniki Giuliani

Święta od skracania męki czyśćcowej – s. Judyta Katarzyna Woźniak

Wiara w czyściec – ks. Przemysław Artemiuk

 

OJCIEC PIO

Sekrety czyśćca. Duchowość Ojca Pio – br. Błażej Strzechmiński OFMCap

Syn przy grobie matki. Wypracowanie szkolne Ojca Pio

Wypełnij dom. Dzieło Pomocy Ojca Pio Karolina Bonk

 

ROZMAITOŚCI

W Szeolu i Gehennie. W świecie Biblii Anna Maria Wajda

Dziwny podpis. Historia znajomości Karola Wojtyły i Stefana Wyszyńskiego. Święci i świętość Michał Jakubczyk

Śmiertelnie poważne rozmowy. Dziadkowe wychowanie Joanna Świątkiewicz

Intencje modlitewne

Ubogie życie zakonne. Święta Klara z Asyżu s. Judyta Katarzyna Woźniak

Dziś oni, jutro może my? Felieton Adam Maniura

 

LA CASA SOLLIEVO DELLA SOFFERENZA
DODATEK SPECJALNY DLA GRUP MODLITWY OJCA PIO

Czyściec na ziemi. Dialogi z Ojcem Pio – rozmawia Bogusława Biernat

Sens cierpienia w nauczaniu Jana Pawła II. Spotkanie formacyjne. Listopad – oprac. Joanna Krych

Uzdrawiająca moc cierpienia. Spotkanie formacyjne. Grudzień – oprac. Joanna Krych

Wiara chrześcijańska dzisiaj. Z życia kapucynów. Homilia kard. Raniera Cantalamessy OFMCap

Zanim zaczniemy siać. Więcej niż słowo – br. Artur Borkowski OFMCap

Kronika Grup Modlitwy

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 03 styczeń 2022 14:28

Nowy numer "Głosu Ojca Pio"

Głos Ojca Pio 147 (3/2024)

Głos Ojca Pio 147 (3/2024)

Nowy numer stara się odpowiedzieć na pytanie, czy istnieje lekarstwo na obolałą duszę. Odpowiedź brzmi: istnieje. A zaczyna działać, gdy odpowiemy na wyciągniętą ku nam pomocną dłoń Boga.

Czytaj więcej

        


 

  1. Świadectwa
  2. Intencje do Ojca Pio

REKLAMA

WIDEO

Newsletter