Dobrego dnia z Ojcem Pio
16 SIERPNIA: Jedynie duch pokorny, serce skruszone i ufna modlitwa mogą nakłonić Najwyższego, aby przyszedł z pomocą.
Głos Ojca Pio 109 (1/2018) © Shutterstock|Africa Studio

Głos Ojca Pio 109 (1/2018)

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Temat numeru: Bóg przychodzi w snach

Czy Bóg przychodzi do człowieka w snach i daje mu w ten sposób wskazówki? Jaki wpływ mają one na nasze życie?

Jak rozumieć i traktować sny, pokazuje najnowsze wydanie „Głosu Ojca Pio”. Temat numeru został szeroko opracowany pod kątem biblijnym. O snach opisanych na kartach Pisma Świętego piszą: ks. prof. Mariusz Rosik oraz Paweł Paszko OFMCap. Ponadto możemy dowiedzieć się, czy sny mogą pomóc w relacji z Bogiem,  a także o snach o raju na ziemi, czyli utopijnych wizjach społeczeństwa idealnego.

W dziale poświęconym Ojcu Pio Błażej Strzechmiński OFMCap w interesujący sposób przedstawia rolę wizji sennych w życiu duchowym Ojca Pio i jego czcicieli. Przeczytamy nie tylko o jego wpływie na ludzi i zmianie ich realacji do Pana Boga, ale także o ich snach z udziałem Ojca Pio, np. o tym, jak wyśniona została jego beatyfikacja. Natomiast w cyklu przygotowującym do 100. rocznicy stygmatyzacji Ojca Pio tym razem przedstawiona została postać o. Agostina Gemellego, psychiatry, którego opinia lekarska miała wpływ na niekorzystne decyzje wydawane przez Watykan w sprawie Stygmatyka z San Giovanni Rotondo.

Wstrząsające świadectwo znajdziemy w rubryce „Perspektywy darów trudnych”. „Ucieczka z piekła” opowiada o kobiecie, która utratowała się katastrofy World Trade Center podczas zamachu 11 września 2001 roku.

Ponadto w numerze: o modlitwie pisemnej i jej skutecznym stosowaniu podczas kryzysów, skrzydłach ukrytych pragnień oraz mężczyznach, którzy wchodzą w Boże buty. Numer zamyka felieton o wpływie snów na naukę jazdy rowerem.


od redakcji

Bóg przychodzi w snach…
Spotkałem wiele osób, które opowiadały, że przyśnił się im Ojciec Pio. Niektóre z nich nigdy wcześniej nie słyszały o świętym Stygmatyku z San Giovanni Rotondo. Rozpoznały go później, np. na obrazie czy w figurze.

Niemal każde spotkanie w śnie z Ojcem Pio prowadziło do przemiany życia, do nowego początku, do nawrócenia. Budziło emocje. Czy to możliwe, by sny miały taką moc?

Zagadnienie chrześcijańskiej interpretacji snów to z pewnością niełatwa sprawa. Żyjemy w czasach, kiedy chcielibyśmy, by wszystko spełniało standardy naukowej rzetelności, całkowitej pewności. W śnie wkraczamy natomiast w nieznany świat, w wymiar niepowtarzalnych obrazów i doświadczeń, w rzeczywistość tak sugestywną, jak i ulotną. Czy to możliwe, by przez nią przemawiał do nas Bóg?

Wiele o snach mówi Biblia. Gdyby nie sny wybranych przez Boga osób, historia zbawienia mogłaby wyglądać zupełnie inaczej. W Starym i Nowym Testamencie Bóg przychodzi w snach, by interweniować w życie konkretnych ludzi i ich losy. Wystarczy pomyśleć o snach Józefa – cieśli i Oblubieńca… Mężczyzna kierujący się snami! Jakie to dziś niewiarygodne, nie do pomyślenia! A gdyby Józef nie zawierzył danemu mu we śnie słowu, to nie wiadomo, co spotkałoby Maryję albo czy Jezus ocalałby, gdy groziła Mu ręka Heroda…

Bóg przychodzi w snach. Przychodzi, by wpłynąć na nasze konkretne i zupełnie niewyśnione życie. Jednak jak odróżnić sny pochodzące od Boga od tych, które są wytworem tylko naszego umysłu? Nie jest to z pewnością sprawa prosta. Potrzeba tu zapewne doświadczenia lub duchowej rady.

Ważne lub wstrząsające, te które głębiej dotknęły naszego serca, sny zazwyczaj chętnie opowiadamy najbliższym. Dzięki nim możemy głębiej poznać samych siebie lub sytuację, w której się znaleźliśmy. Spotkanie z samym sobą, z drugim człowiekiem może być szansą, by spotkać także Boga, usłyszeć w procesie rozeznawania Jego słowo. Jesteśmy ludem proroczym.

Pamiętajmy także, że i my sami oraz cały stworzony świat jest owocem marzenia Boga. On odwiecznie „wyśnił” każdego z nas. Swe marzenie uczynił rzeczywistością. Gdy nawiedza nas w snach, wciąż pragnie, korzystając z każdego sposobu, by Słowo stawało się Ciałem. By Jego Słowo w nas kiełkowało i rosło.

Maciej Zinkiewicz OFMCap
redaktor naczelny


w numerze:

TEMAT NUMERU – BÓG PRZYCHODZI W SNACH...
Nie bójmy się snów. Czy mogą one pomóc w relacji z Panem Bogiem? – ks. Piotr Śliżewski
Biblijna interpretacja snów – Paweł Paszko OFMCap
Sen o raju na ziemi, czyli krótka historia ludzkich utopii – ks. Przemysław Artemiuk
Pan i we śnie darzy swych umiłowanych. Sen w starożytnej kulturze greckiej i żydowskiej – ks. Mariusz Rosik
Kto przyśnił się papieżowi Innocentemu III? – Wiesław Block OFMCap
Przyśnił mi się Ojciec Pio – Błażej Strzechmiński OFMCap
Ucieczka z piekłai – Piotr Kwiatek OFMCap

OJCIEC PIO
Czy Ojciec Pio był oszustem lub osobą zaburzoną psychicznie? Teraz ojca Gemellego. 100 rocznica stygmatyzacji Ojca Pio – Maciej Zinkiewicz OFMCap
2000 twarzy. Dzieło Pomocy Ojca Pio – Małgorzata Kokot

ŻYCIE DUCHOWE
Podczas oschłości. Modlitwa pisana. Wędrówki ducha – Robert Rabka OFMCap
Skrzydła ukrytych pragnień – s. Bożena Leszczyńska

ROZMAITOŚCI
Żyć w prawdzie. Dekalog - droga do szczęścia – Konstantyn Morozov OFMCap
Intencje modlitewne
Matatiasz. Ludzie Biblii – ks. prof. Tomasz Jelonek
Wchodzą w Boże buty. Akcja #Ewangelizacja – Marcin Węc
Niezbędnik. Felieton – Adam Maniura

LA CASA SOLLIEVO DELLA SOFFERENZA
DODATEK SPECJALNY DLA GRUP MODLITWY OJCA PIO
Czystość. W szkole cnót Ojca Pio – Robert Krawiec OFMCap
Wprowadzenie. Rok formacyjny 2018
Uczestnictwo w mszy Ojca Pio. Spotkanie formacyjne. Styczeń – Roman Rusek OFMCap
Zwiastowanie. Różaniec Grup Modlitwy. Styczeń – Andrzej Derdziuk OFMCap
Znaczenie mszy świętej dla Ojca Pio. Spotkanie formacyjne. Luty – Roman Rusek OFMCap
Nawiedzenie św. Elżbiety. Różaniec Grup Modlitwy. Luty – Andrzej Derdziuk OFMCap
Kronika Grup Modlitwy Ojca Pio

 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 26 luty 2018 14:42
Więcej w tej kategorii: Głos Ojca Pio 110 (2/2018) »

Nowy numer "Głosu Ojca Pio"

Głos Ojca Pio 136 (4/2022)

Głos Ojca Pio 136 (4/2022)

„Głos Ojca Pio” zachęca do przyjrzenia się miłości, która łączy nas z Bogiem i innymi ludźmi. Uzupełnieniem rozważan są porady Ojca Pio dla tych, którzy pragną żyć miłością.

Czytaj więcej

        


 

  1. Świadectwa
  2. Intencje do Ojca Pio

REKLAMA

WIDEO

Newsletter