Dobrego dnia z Ojcem Pio
2 PAŹDZIERNIKA: Nie zapominaj o Aniele Stróżu, niewidzialnym towarzyszu, zawsze obecnym, zawsze gotowym, by nas wysłuchać, a tym bardziej, by nas pocieszać. Cudowna to więź, błogosławione towarzystwo, jeśli tylko będziemy umieli je pojąć!

7 SPOTKANIE, KTÓRE ODMIENI TWOJĄ MODLITWĘ

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Nadeszła wiosna, a potem zacznie się lato i czas urlopów. Żeby dobrze je przeżyć, polecamy sposób na "wakacje z Panem Bogiem" Ignacia Larrañagi. Spróbujcie już teraz!

Modlić się z przyrodą
Jeśli znajdujesz się na wolnym powietrzu, mając przed sobą piękny krajobraz, jednym z najpiękniejszych ćwiczeń modlitewnych, jakie możesz wykonać, jest modlitwa z całym stworzeniem.

Zacznij od lektury modlitewnej Psalmu 104. W duchu tego psalmu zacznij kontemplować, patrzeć i podziwiać wszystko, co dojrzą twoje oczy.

Pełen emocji podziwiaj stworzenia, wszystkie razem i każde oddzielnie, które pojawiają się w psalmie: obłoki, wiatr, pokryte śniegiem szczyty, wodospady, rzeki, doliny, strumienie, ptaki, gniazda, potoki, odświeżające kaskady wody, rośliny, motyle, kwiaty, pola ze zbożem, gaje oliwne, winnice, wiekowe drzewa, drobne nici traw, słońce, księżyc, światło, cienie...

Za każde stworzenie, kontemplowane i podziwiane, dziękuj: „Panie, Boże mój, jaki jesteś wielki!” (w.1).

Od czasu do czasu powtórz: „Jak rozliczne są Twoje dzieła, Panie! Tyś wszystko mądrze uczynił, ziemia jest pełna Twych stworzeń” (w.24).

Słuchaj, wchłaniaj i zanurz się w harmonię całego stworzenia. Pozostań skoncentrowany i uważny, by przyjąć każdy głos świata: tysiące owadów, które wykrzykują swą radość z istnienia,różnorodne śpiewy wielu ptaków, szum wiatru lub rzeki, koniki polne, żaby, koguty, psy, wszystkie stworzenia żyjące, które wyrażają radość z powodu ich życia i na swój sposób chwalą i śpiewają pełne wdzięczności Panu. W ich imieniu i razem z nimi powtarzaj: „Wszystkie stworzenia Pańskie, błogosławcie Pana!”.

Wzbudź w sobie uczucie powszechnego braterstwa, odczuwaj w Bogu każde stworzenie niczym siostrę; poczuj, że w Bogu jesteś jednością z tym wszystkim, co dostrzegają twoje oczy; zanurz się całym swym życiem w wielką rodzinę stworzenia. Poczuj się radosnym uczestnikiem ruchu, drgania wszystkich stworzeń, poczuj radość życia, którą wszystkie one odczuwają, mimo że brak im świadomości, jakbyś zanurzył się w morze powszechnego życia i drżał od czułości 
świata.

Proś je o przebaczenie za ujarzmienie, któremu są podporządkowane ze strony człowieka; za wiele nadużyć i okrucieństw, których ludzie dopuszczają się wobec nich. Poczuj i wyraź wdzięczność za tak wiele dobrodziejstw, które stworzenia przynoszą dla szczęścia człowieka.

Ustanów wewnętrzny dialog z jednym konkretnym stworzeniem: kwiatem, drzewem, kamieniem, wodą ze strumyka. Zapytaj je o jego pochodzenie, historię, zdrowie, słuchając z uwagą. W wewnętrznej łączności opowiedz mu swoją historię. Podziwiaj i dziękuj mu za jego wdzięk, zapach, jego wkład w harmonię świata. Wejdź ze stworzeniem w braterską atmosferę...

Podczas tej długiej modlitwy z przyrodą, wplataj w nią często wersety 1, 24, 31, 33 Psalmu 104 (mając go zawsze otwartym i trzymając w dłoniach) oraz te z Psalmu 8, zwłaszcza początkowy refren: „O Panie, nasz Panie, jakże wspaniałe jest Twoje Imię na całej ziemi!”.

Porada z książki "Spotkanie. Podręcznik modlitwy" - Ignacio Larrañaga. Nowość Wydawnictwa Serafin.

Książkę kupisz w księgarni internetowej: www.e-serafin.pl

Ostatnio zmieniany sobota, 29 kwiecień 2017 18:33

Nowy numer "Głosu Ojca Pio"

Głos Ojca Pio 143 (5/2023)

Głos Ojca Pio 143 (5/2023)

Nowy numer zachęca do refleksji nad obecną sytuacją dziejową. Autorzy rozważają temat wojny sprawiedliwej i obrony koniecznej. Na otwarcie obszerny artykuł o rodzinie Ulmów, bogato zilustrowany zdjęciami archiwalnymi.

Czytaj więcej

        


 

  1. Świadectwa
  2. Intencje do Ojca Pio

REKLAMA

WIDEO

Newsletter