Dobrego dnia z Ojcem Pio
CZWARTEK, 20 LIPCA : Zaszczytów dostępuje się wtedy, kiedy się nimi gardzi.
frag. obrazu Dziewica z aniołami frag. obrazu Dziewica z aniołami © William-Adolphe Bouguereau

Matki Boskiej Anielskiej - 2 sierpnia

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

Tytuł Matka Boska Anielska przypomina, że Maryja jest również Królową Aniołów. Wskazują na to Ewangelie, które ukazują ich służebną rolę wobec Maryi: w scenie zwiastowania, podczas ukazania się aniołów pasterzom oraz gdy anioł przekazuje Józefowi polecenie ucieczki z Bożym Dzieciątkiem do Egiptu czy zawiadamia go o śmierci Heroda. 

Nazw Matka Boska Anielska i Porcjunkula używa się dziś zamiennie w odniesieniu do jednego z najmniejszych sanktuariów świata – kapliczki, która dziś znajduje się wewnątrz świątyni położonej około 2 kilometrów na południe od Asyżu. Prawdopodobnie obie nazwy pochodzą z czasów św. Franciszka i zostały przez niego wprowadzone do użycia. 

Legenda głosi, że często słyszano nad kapliczką głosy anielskie i stąd wzięła się nazwa Matka Boska Anielska. Słowo porcjunkula zaś etymologicznie oznacza tyle, co kawałeczek, drobna część, a zatem można ją odnieść zarówno do kapliczki, jaki i posesji, na której została wybudowana – obie były niewielkie.

Istnieje wiele kościołów pod wezwaniem Królowej Aniołów. Niektóre z nich są sanktuariami i posiadają słynące łaskami wizerunki Matki Bożej. Tylko we Włoszech jest ich dziewięć. Matka Boska Anielska jest patronką Kostaryki. W pobliżu miasta San José istnieje sanktuarium z cudowną figurką, koronowaną w 1927 roku. Według podania miejscowego mieli ją w roku 1635 przynieść aniołowie.

Pod wezwaniem Królowej Aniołów istnieją też trzy zakony żeńskie. W roku 1864 zostało we Francji założone arcybractwo Matki Bożej Anielskiej, które ma oddawać cześć Maryi jako Królowej nieba. Członkowie tegoż bractwa odmawiają codziennie trzy „Zdrowaś Mario”  z wezwaniem: „Królowo Aniołów, módl się za nami”. Wezwanie to zostało włączone do Litanii Loretańskiej.

Ostatnio zmieniany piątek, 20 lipiec 2018 10:47

Nowy numer "Głosu Ojca Pio"

Głos Ojca Pio 148 (4/2024)

Głos Ojca Pio 148 (4/2024)

Nowy „Głos Ojca Pio” [GOP 148/4/2024] pokazuje nadzwyczajne Boże interwencje w ludzkim życiu. O swoich doświadczeniach opowiada m.in. bokser Tomasz Adamek.

Czytaj więcej

        


 

  1. Świadectwa
  2. Intencje do Ojca Pio

REKLAMA

WIDEO

Newsletter