Dobrego dnia z Ojcem Pio
CZWARTEK, 12 GRUDNIA 2019: Uniżaj się, ale nie poniżaj, nabierz ducha, zmyj swoje niedoskonałości i upadki szczerymi łzami skruchy.

1 SPOTKANIE, KTÓRE ODMIENI TWOJĄ MODLITWĘ

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

1 SPOTKANIE, KTÓRE ODMIENI TWOJĄ MODLITWĘ: Zanim zaczniesz się modlić

Niektórzy uważają, że modlitwa jest łaską, nie zależy zatem ani od metod, ani od ćwiczeń. Twierdzenie to jest błędem, ponieważ życie z Bogiem łączy łaskę z naturą. Modlitwa, owszem, jest łaską, ale równocześnie sztuką i w tym zakresie wymaga wiedzy, metody, pedagogii. Jeśli wielu ludzi pozostaje w stagnacji duchowej, dzieje się tak nie z powodu braku łaski, ale z braku dyscypliny i cierpliwości. Krótko mówiąc: zawodzi natura.

Proste ćwiczenia wprowadzające w doświadczenie modlitwy proponuje Ignacio Larrañaga, hiszpański kapucyn, założyciel Talleres de Oración y Vida, czyli Warsztatów Modlitwy i Życia. Można dostosować je do okoliczności i korzystać z nich wedle własnych potrzeb.

4 ćwiczenia przygotowujące do modlitwy

1. USPOKÓJ SWOJE CIAŁO
Rozluźnij najpierw ramiona, a następnie nogi, poruszając nimi. W taki sam sposób rozluźnij plecy. Odpręż mięśnie twarzy i czoła, napinając i rozluźniając je naprzemiennie przez moment. Zrelaksuj oczy, zamykając je. Rozluźnij mięśnie szyi i karku, poruszając głową najpierw do przodu i do tyłu, a potem spokojnie kręcąc nią w lewo, potem w prawo, aż poczujesz efekt. Powtarzaj czynności przez dziesięć minut.

2. WYCISZ SWÓJ UMYSŁ
Uspokój się i skoncentruj. Kiedy to zrobisz, zacznij powtarzać słowo „pokój” cichym głosem, jeśli tylko możesz podczas wydechu, aby poczuć, jak kojące uspokojenie ogarnia najpierw mózg, a następnie przenika cały organizm. Takie samo ćwiczenie powtórz ze słowem „nic”, wczuwając się w odczucie pustki rozpoczynające się od mózgu i przechodzące przez cały organizm, aż do ogólnego odczucia odpoczynku i ciszy. Ćwicz w ten sposób przez dziesięć do piętnastu minut.

3. SKONCENTRUJ SIĘ
Skup się przez pięć minut na oddychaniu. Następnie uchwyć i oddal wszelkie hałasy bliskie, dalekie, silne i słabe. Wsłuchuj się w ten sposób przez około pięć minut. Potem z jeszcze większym spokojem i uwagą uchwyć bicie swego serca i wsłuchuj się w rytm jego uderzeń, bez myślenia o czymkolwiek innym. Trwaj tak przez pięć minut.

4. ODDYCHAJ ŚWIADOMIE
Usiądź wygodnie i nabierz powoli powietrza przez nos, aż napełnisz dobrze płuca, a następnie wypuść je przez uchylone usta i nos. Oddychaj spokojnie, powoli i głęboko. Najbardziej relaksuje oddychanie brzuszne: równocześnie napełnij powietrzem płuca i brzuch, a potem tak samo je wypuść. Na początek wykonaj około dziesięciu oddechów. Z czasem możesz zwiększyć ich liczbę.

Na podstawie książki "Spotkanie. Podręcznik modlitwy" - Ignacio Larrañaga. Nowość Wydawnictwa Serafin.

Książkę kupisz w księgarni internetowej: www.e-serafin.pl

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 24 kwiecień 2017 09:22

Nowy numer "Głosu Ojca Pio"

Głos Ojca Pio 120 (6/2019)

Temat numeru: Moc w słabości

Najnowszy numer zaprasza do rozważań na temat ludzkiej słabości, z której można jednak czerpać siłę. Pokazują to przykłady: Andrzeja Sowy, byłego narkomana oraz ks. Jana Kaczkowskiego.

Czytaj więcej

    


POLECAMY

  1. Świadectwa
  2. Intencje do Ojca Pio

REKLAMA

WIDEO

Newsletter