Dobrego dnia z Ojcem Pio
NIEDZIELA, 26 STYCZNIA 2020: Łódź twojej duszy niech mocno zakotwiczy w ufności w boskie dobro.
Archanioł Michał © Wikipedia
  • 27 wrzesień 2016
  • 4681

Archanioł Michał

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Hebrajskie imię Mika’el znaczy „Któż jak Bóg”. Według tradycji, kiedy Lucyfer zbuntował się przeciwko Bogu i namówił do buntu część aniołów, Archanioł Michał miał wystąpić przeciwko niemu z okrzykiem „Któż jak Bóg”.

Posiadacz Kluczy do Nieba, Anioł Żalu, Prawości, Litości i Uświęcenia Duszy uważany jest za największego ze wszystkich aniołów w religiach żydowskich, chrześcijańskich i muzułmańskich. Na kartach Pisma Świętego wspominany jest pięciokrotnie. W Księdze Daniela został określony jak jeden z przedniejszych książąt nieba, św. Jan w Apokalipsie stawia go na czele duchów niebieskich, walczącego z Szatanem, a św. Juda Apostoł podaje, że Michał był tym, który strzegł ciała Mojżesza po jego śmierci.
Archanioł Michał to anioł sądu i Bożych kar, ale też Bożego miłosierdzia. Pisarze wczesnochrześcijańscy uważają, że Bóg powierza mu zadania wymagające szczególnej siły. Wstawia się u Boga za ludźmi, jest aniołem stróżem ludu chrześcijańskiego, stoi u wezgłowia umierających, którym następnie towarzyszy w drodze do wieczności, broni przed siłami zła.

Przedstawiany jest w tunice i paliuszu, w szacie władcy, z wagą do odmierzania dobrych uczynków lub jako wojownik w zbroi, z mieczem i oszczepem oraz tarczą z napisem: Quis ut Deus (Któż jak Bóg), z Szatanem w postaci smoka u nóg lub skrępowanego. Najstarszy jego wizerunek, jaki dochował się do naszych czasów, to pochodząca z VI wieku płaskorzeźba, która obecnie znajduje się w British Museum, oraz mozaika w Rawennie w kościele św. Apolinarego z VI wieku. Najsławniejszą budowlą wzniesioną ku jego czci jest kościół i klasztor na Mont Saint-Michel we Francji oraz sanktuarium na Monte Sant’Angelo we Włoszech.

W Polsce powstały dwa zgromadzenia zakonne pod wezwaniem św. Michała: męskie i żeńskie, założone przez bł. Bronisława Markiewicza – michalici i michalitki. O wielkiej czci do św. Michała w Polsce świadczy bardzo wielka liczba kościołów pod jego wezwaniem – jest ich prawie 350. Jego obraz znajduje się w herbach 11 miast, a aż 222 miejscowości jego imieniu zawdzięcza swoją nazwę.

Michał Archanioł jest patronem złotników, szlifierzy i rytowników, policjantów i żołnierzy, mierniczych, radiologów, aptekarzy, krawców, szklarzy, malarzy, piekarzy, tokarzy, kupców, konstruktorów wag, pracowników banków, szermierzy i małych dzieci. Patronuje także dobrej śmierci. Wzywany jest również podczas burz z błyskawicami i niepogody. Opiekuje się pielgrzymami i przybyszami, daje wsparcie wszystkim, którzy znajdują się w ucisku.

Modlitwa

Wszechmogący wieczny Boże,
który św. Michała Archanioła ustanowiłeś obrońcą Kościoła i zwierzchnikiem raju,
udziel za jego wstawiennictwem Kościołowi pomyślności i pokoju,
a nam łaski w tym życiu i chwały w wieczności.
Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

oprac. Małgorzata Sękalska

„Głos Ojca Pio” [73/1/2012]

Ostatnio zmieniany czwartek, 28 wrzesień 2017 10:21

Nowy numer "Głosu Ojca Pio"

Głos Ojca Pio 121 (1/2020)

Zachęca do powierzenia swojego życia kierownikowi duchowemu. Aby poznać, na czym polega rozeznawanie, warto przeczytać artykuł „Widzieć świat oczami Boga” oraz wywiad ze świeckim kierownikiem duchowym.

Czytaj więcej

    


POLECAMY

  1. Świadectwa
  2. Intencje do Ojca Pio

REKLAMA

WIDEO

Newsletter