Dobrego dnia z Ojcem Pio
SOBOTA, 29 LUTEGO 2020: Z pokorą zajmuj ostatnie miejsce wśród tych, którzy miłują Pana, uważając innych za lepszych od siebie.

Targi SACROEXPO zakończone

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wręczenie Medalu Papieskiej Rady ds. Kultury, koncert chóru Polskiego Radia, międzynarodowe konferencje z udziałem wybitnych osobistości, a także prezentacja produktów do nowoczesnych kościołów – tak można podsumować wystawę SACROEXPO 2017

XVIII Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO, to najważniejsze wydarzenie branży sakralnej w Europie. Ta, jedyna w swoim rodzaju impreza to nie tylko wydarzenie komercyjne, ale też kulturalne.

SACROEXPO od lat przyciąga do Kielc tysiące zwiedzających. W tym roku wystawę odwiedziło ponad cztery tysiące gości. Tutaj, mieli oni możliwość zapoznania się z najnowszymi trendami sztuki sakralnej i dewocjonaliów, wyposażenia kościołów, nowymi technologiami w budownictwie sakralnym oraz w dziedzinie konserwatorskiej. W tym roku udział w targach wzięło 284 wystawców z 13 krajów, takich jak: Polska, Stany Zjednoczone, Słowenia, Ukraina, Węgry, Włochy, Hiszpania, Rosja, Niemcy, Macedonia, Grecja, Portugalia i Słowacja. Zaprezentowali swoje produkty na ponad 16 tysiącach metrów kwadratowych.

 

Per Artem ad Deum
Wręczono Medale Papieskiej Rady ds. Kultury

Michał Heller, Claudia Henzler i Tomas Halik – to tegoroczni laureaci Medalu Papieskiej Rady ds. Kultury, które wręczono 12 czerwca. Jak co roku uroczysta gala odbyła się w ramach Międzynarodowej Wystawy Budownictwa, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO.

Medal Per Artem ad Deum od 13 lat wręczany jest w Targach Kielce. Otrzymują go artyści lub instytucje, których dorobek artystyczny przyczynia się do rozwoju kultury i kształtuje duchowość człowieka. Kapituła, której przewodniczy ks. Biskup dr Marian Florczyk, postanowiła, że w tym roku, do grona laureatów dołączy Ks. prof. zw. dr hab. Michał Kazimierz Heller – polski filozof, teolog, fizyk kosmolog. Pracownik Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego oraz Papieskiej Akademii Teologicznej; Claudia Henzler - fotografik, laureatka nagrody pokojowej Św. Leopolda, łączy ludzi z różnych środowisk i kultur; oraz Tomas Halik - filozof, teolog, psycholog, jeden z najwybitniejszych współczesnych myślicieli katolickich. Udział w uroczystości wzięli dotychczasowi laureaci Medalu, w tym Krzysztof Zanussi, który opowiedział podczas gali o znaczeniu sztuki dla człowieka. Wydarzenie uświetnił koncert Chóru Polskiego Radia pod dyrekcją Szymona Wyrzykowskiego, który wykonał kompozycję Arvo Parta „Stabat Mater”.

 

SACROEXPO pod znakiem spotkań

I Konferencja PER ARTEM AD DEUM
Wśród wielu konferencji, które od lat odbywają się w Targach Kielce jak np. Konferencja ETYKA w BIZNESIE – „Katechizm dla przedsiębiorców”, z udziałem Małgorzaty Dąbrowskiej, Romana Trzaskalika, prezes Stowarzyszenia NOSTRA RES (Stowarzyszenie Chrześcijańskich Przedsiębiorców i Menadżerów ) oraz Ks. Rafała Dudały czy Konferencja Ekonomów i Wyższych Przełożonych Zakonów oraz Sekretarzy Prowincjonalnych Zakonów Męskich, po raz pierwszy odbyła się Konferencja „Per Artem Ad Deum” po raz pierwszy włączona została do bogatego programu SACROEXPO. 13 czerwca w Centrum Kongresowym Targów Kielce wystąpili tegoroczni laureaci medalu Papieskiej Rady ds. Kultury. Całość spotkania poprowadził Miłosz Horodyski, twórca filmowy i telewizyjny, zastępca dyrektora TVP3 Kraków.

Spotkanie rozpoczęło wystąpienie księdza profesora Michała Hellera, który w swoim wykładzie udowadniał uczestnikom, że wszechświat to dzieło sztuki, a samą naukę można porównać do pracy artysty. W swoim wystąpieniu przytoczył wiele prac impresjonistów, mówił o pojęciu światła w fizyce oraz doskonałości prac rządzących wszechświatem. Jego wykład wzbudził ogromne zainteresowanie zebranego audytorium. Pojawiły się pytania, które przerodziły się w drugą część wykładu tego cenionego teologa i kosmologa.

Claudia Henzler, austriacka fotografka w rozmowie prowadzonej przez Miłosza Horodyskiego, mówiła o swojej pracy, źródłach inspiracji, ukrytym w zdjęciach pięknie i drogi poszukiwania tego piękna. Artystka nie ukrywała jak ogromną rolę w jej pracy odgrywa wiara. Wspomina, że wychodząc i robiąc zdjęcia często modli się prosząc Boga, aby poprowadził jej rękę.

Kolejny laureat, światowej sławy teolog i socjolog z Pragi ksiądz profesor Tomasz Halik, nakreślił analizę współczesnej cywilizacji, widząc w chrześcijaństwie czas przełomu, którego znakiem jest choćby pontyfikat papieża Franciszka. W swoim wykładzie pokreślił, że Kościół powinien wychodzić do ludzi, żeby ich na nowo znaleźć.

Podczas konferencji wystąpił również laureat nagrody Per Artem Ad Deum z 2008 roku, twórca Sceny Plastycznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego profesor Leszek Mądzik analizując napięcie między pierwiastkami sztuki w wierze i wiary w sztuce.

 

Atrakcyjne targi
W ramach tegorocznych targów odbyło się również wiele wystaw artystycznych. Wśród nich wystawa „Matka Teresa Ṥwięta ze Skopje świętą świata”, która została przygotowana z okazji kanonizacji Matki Teresy. Wystawa, która pierwotnie zdobiła Plac Św. Piotra wzbogacona została fotografiami Grzegorza Gałązki wykonanymi w czasie wizyt Matki Teresy w Polsce. „Sacrum miejsca” to tytuł kolejnej wystawy organizowanej w ramach targów. Prace prof. Leszka Mądzika powstały podczas podróży z Teatrem Scena Plastyczna KUL do Peru, Belgii, Włoch, Francji, Meksyku, Hiszpanii, Białorusi, Ukrainy, Polski. Targi uatrakcyjniły również wystawy: fotogramów Claudii Henzler – laureatki Medalu Per Artem Ad Deum oraz „Nasza Matka”, na którą składały się reprodukcje mało znanych obrazów i rzeźb Maryji, znajdujących się w kościołach i muzeach włoskich oraz niemieckich.

Z wystawie oprócz najwyższych dostojników Kościoła i duchownych, udział wziął także Wojciech Cejrowski. Podróżnik odwiedził wystawę 14 czerwca - spotkał się z fanami, podpisywał książki i opowiadał o swoich podróżach.

 

Ostatnio zmieniany czwartek, 22 czerwiec 2017 15:51

Nowy numer "Głosu Ojca Pio"

Głos Ojca Pio 122 (2/2020)

Pokazuje, jak radzić sobie w sytuacjach, które nas przytłaczają i zdają się bez wyjścia. O tym, jak przetrwać ciemności ducha, dowiemy się z przykładów: Viktora Frankla, psychiatry oraz Carla Campaniniego...

Czytaj więcej

    


  1. Świadectwa
  2. Intencje do Ojca Pio

REKLAMA

WIDEO

Newsletter