Dobrego dnia z Ojcem Pio
SOBOTA, 1 LIPCA : Nie lękaj się zakusów szatana, ponieważ nie zdołają pokonać duszy czerpiącej moc z krzyża.

Spotkanie. Podręcznik modlitwy - Ignacio Larrañaga

Oceń ten artykuł
(1 głos)

OPIS KSIĄŻKI
W książce wiele poetyckich modlitw oraz psalmów odpowiadających różnym stanom ducha i różnorodnym sytuacjom życiowym. Autor dołączył liczne cytaty biblijne, kilka słów o metodzie modlitwy, wiele ćwiczeń oraz wskazówki praktyczne – wszystko napisane w sposób syntetyczny i jak najprostszy. Starał się, by w ręce czytelnika oddać proste i skuteczne narzędzia – w formie podręcznika – służące doskonaleniu sztuki modlitwy.

FRAGMENT KSIĄŻKI
Zanim zaczniesz się modlić

Niektórzy uważają, że modlitwa jest łaską, nie zależy zatem ani od metod, ani od ćwiczeń. Twierdzenie to jest błędem, ponieważ życie z Bogiem łączy łaskę z naturą. Modlitwa, owszem, jest łaską, ale równocześnie sztuką i w tym zakresie wymaga wiedzy, metody, pedagogii. Jeśli wielu ludzi pozostaje w stagnacji duchowej, dzieje się tak nie z powodu braku łaski, ale z braku dyscypliny i cierpliwości. Krótko mówiąc: zawodzi natura.

Proste ćwiczenia wprowadzające w doświadczenie modlitwy proponuje Ignacio Larrañaga, hiszpański kapucyn, założyciel Talleres de Oración y Vida, czyli Warsztatów Modlitwy i Życia. Można dostosować je do okoliczności i korzystać z nich wedle własnych potrzeb.

4 ćwiczenia przygotowujące do modlitwy

1. USPOKÓJ SWOJE CIAŁO. Rozluźnij najpierw ramiona, a następnie nogi, poruszając nimi. W taki sam sposób rozluźnij plecy. Odpręż mięśnie twarzy i czoła, napinając i rozluźniając je naprzemiennie przez moment. Zrelaksuj oczy, zamykając je. Rozluźnij mięśnie szyi i karku, poruszając głową najpierw do przodu i do tyłu, a potem spokojnie kręcąc nią w lewo, potem w prawo, aż poczujesz efekt. Powtarzaj czynności przez dziesięć minut.

2. WYCISZ SWÓJ UMYSŁ. Uspokój się i skoncentruj. Kiedy to zrobisz, zacznij powtarzać słowo „pokój” cichym głosem, jeśli tylko możesz podczas wydechu, aby poczuć, jak kojące uspokojenie ogarnia najpierw mózg, a następnie przenika cały organizm. Takie samo ćwiczenie powtórz ze słowem „nic”, wczuwając się w odczucie pustki rozpoczynające się od mózgu i przechodzące przez cały organizm, aż do ogólnego odczucia odpoczynku i ciszy. Ćwicz w ten sposób przez dziesięć do piętnastu minut.

3. SKONCENTRUJ SIĘ. Skup się przez pięć minut na oddychaniu. Następnie uchwyć i oddal wszelkie hałasy bliskie, dalekie, silne i słabe. Wsłuchuj się w ten sposób przez około pięć minut. Potem z jeszcze większym spokojem i uwagą uchwyć bicie swego serca i wsłuchuj się w rytm jego uderzeń, bez myślenia o czymkolwiek innym. Trwaj tak przez pięć minut.

4. ODDYCHAJ ŚWIADOMIE. Usiądź wygodnie i nabierz powoli powietrza przez nos, aż napełnisz dobrze płuca, a następnie wypuść je przez uchylone usta i nos. Oddychaj spokojnie, powoli i głęboko. Najbardziej relaksuje oddychanie brzuszne: równocześnie napełnij powietrzem płuca i brzuch, a potem tak samo je wypuść. Na początek wykonaj około dziesięciu oddechów. Z czasem możesz zwiększyć ich liczbę.

O AUTORZE
Ignacio Larrañaga OFMCap – urodził się 4 maja 1928 roku w Loyoli w Hiszpanii, zmarł 28 października 2013 roku w Guadalajara w Meksyku. Kapłan z zakonu kapucynów, założyciel Warsztatów Modlitwy i Życia.

Na kapłana został wyświęcony w 1952 roku. Podczas pełnienia posługi w Ameryce Południowej został jednym ze współtwórców Centrum Studiów Franciszkańskich.

W wieku 32 lat czuł się rozczarowany życiem i cierpiał na bezsenność. Pewnego razu, gdy przyglądał się rozgwieżdżonemu niebu przez okno sypialni, wszystko w jego życiu się zmieniło. Poczuł na nowo radość, spokój, siłę, z jego oczu popłynęły łzy. Wydarzenie to dogłębnie przemyślał. Opisuje je jako podobne do błysku, który zaskakuje w najbardziej niespodziewanym momencie i nie jest skutkiem działania psychiki człowieka.

Według Larrañagi doświadczenie, które z taką mocą wtargnęło do jego serca, pochodziło z zewnątrz. Było nie do odparcia, żywe i znaczące. Nie można było go powtórzyć. Przytrafiło się tylko raz, ale naznaczając na całe życie, aż do śmierci. Wpłynęło na zmianę poglądów i życiowych planów. Wszystko, co potem zrobił przez ostatnie 40 lat swego życia, pozostawało pod wpływem tego doświadczenia.

Mając 45 lat, rozpoczął działalność pisarską – wydał książkę pt. „Prorok modlitwy”. Wkrótce stał się znanym na całym świecie twórcą Spotkań Doświadczenia Boga. Napisał 16 książek.

W 1984 roku założył Warsztaty Modlitwy i Życia, które działają do dzisiaj w ponad 40 krajach. W ostatnich latach życia oddał się posłudze ewangelizacyjnej skierowanej do mas. Prowadził ją w teatrach, salach gimnastycznych i na stadionach.

W 2007 roku zamieszkał w Santiago, gdzie obchodził jubileusz 55-lecia kapłaństwa. Przez ostatnie 35 lat życia nieustannie przemierzał świat, by ewangelizować, animować i umacniać wspólnoty.

Jest jednym z najbardziej znanych hiszpańskojęzycznych autorów religijnych.

Właśnie nakładem Wydawnictwa Serafin ukazała się jego książka "Spotkanie. Podręcznik modlitwy".

GDZIE KUPIĆ
Książkę kupisz: w księgarni internetowej e-Serafin.pl

ZAMÓWIENIA: E-SERAFIN.PL LUB TEL. 12 623 80 58

Nowy numer "Głosu Ojca Pio"

Głos Ojca Pio 136 (4/2022)

Głos Ojca Pio 136 (4/2022)

„Głos Ojca Pio” zachęca do przyjrzenia się miłości, która łączy nas z Bogiem i innymi ludźmi. Uzupełnieniem rozważan są porady Ojca Pio dla tych, którzy pragną żyć miłością.

Czytaj więcej

        


 

  1. Świadectwa
  2. Intencje do Ojca Pio

REKLAMA

WIDEO

Newsletter