Dobrego dnia z Ojcem Pio
NIEDZIELA, 26 STYCZNIA 2020: Łódź twojej duszy niech mocno zakotwiczy w ufności w boskie dobro.

Głos Ojca Pio 115 (1/2019)

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Temat numeru: Odejścia i powroty

Tym razem o problemie odejścia człowieka od Pana Boga i od Kościoła. Autorzy zastanawiają się, jakie są tego przyczyny? Co stoi za podjęciem takiej decyzji?

Temat numeru: Odejścia i powroty

Tym razem „Głos Ojca Pio” podejmuje problem odejścia człowieka od Pana Boga i od Kościoła. Autorzy zastanawiają się, jakie są tego przyczyny? Co stoi za podjęciem takiej decyzji?

Temat numeru otwiera wywiad z bratem zakonnym, Dariuszem Ciszkiem, który opowiada historię swojego życia: odejście z zakonu, ślub i małżeństwo, i znowu powrót do zakonu. W kolejnym wywiadzie wieloletni duszpasterz młodzieży, Adam Gęstwa OFMCap, stara się przybliżyć sposób oddziaływania Kościoła na młodych ludzi. Mówi, że oni muszą podejmować decyzje w wolności, bez przymusu, a duszpasterz powinien być dla nich jedynie jak latania morska – wskazywać kierunek. Ponadto w bloku tematycznym przeczytamy o odejściach i powrotach w Biblii oraz w małżeństwie.

W dziale poświęconym Ojcu Pio znajduje się duży materiał o relacji łączącej go z Emmanuelem Brunatto, synem duchowym i żarliwym obrońcą w czasach kar nakładanych przez Kościół na Ojca Pio. Emmanuele Brunatto to postać niejednoznaczna i kontrowersyjna.

W numerze przeczytamy też kolejny artykuł z cyklu „Jak dzieci”, historię alkoholika pozostającego pod opieką Dzieła Pomocy św. Ojca Pio, a także felieton o ultra-nawracaniu.

 


od redakcji

Odejścia i powroty

Okres świąteczny to czas, kiedy mocniej niż zwykle odczuwamy nieobecność najbliższych. Szczególnie, gdy zasiadamy do wigilijnego stołu, każde puste miejsce boli i zaprasza do refleksji… W święta tak mocno pragniemy być wszyscy razem, blisko siebie. Słowo „dom” nabiera w te dni jeszcze głębszego znaczenia.

Podobne uczucia mogą towarzyszyć nam  również przy stole eucharystycznym, w domu Bożym, w kościele. Iluż tam brakuje osób! Może także tych bardzo bliskich naszemu sercu. Jak wiele osób odeszło, gdzieś się zagubiło na drogach życia…

Odejścia i powroty wpisane są w pewien sposób w naturę naszego ludzkiego życia. Każdy z nas jest przecież grzesznikiem, w ten czy inny sposób każdy z nas odszedł do Boga, a może i nadal odchodzi. Od ludzkiego grzechu i nieposłuszeństwa potężniejsza jest jednak miłość Boża! Bóg zawsze widzi w nas swe ukochane dziecko i czeka jak pełen miłosierdzia ojciec. Pragnie nas przytulić, wziąć w ramiona. Ale szanuje też naszą wolność, nie przyspiesza wydarzeń, daje czas.

Powroty mogą być tak różne, jak rożne są odejścia i ich motywy. Odejścia niekiedy to całkowite zerwania, innym razem tylko chwilowe kryzysy. Dotyczą one życia małżeńskiego, kapłańskiego, zakonnego, życia wiarą i relacji z Bogiem, a także młodzieńczego buntu. Odejścia ranią serce, nieraz dotykają bardzo głęboko. Jakże wielka jest jednak później radość z powrotu, szczęście płynące z pozytywnego rozwiązania kryzysu!

Czas między odejściem a powrotem to okres modlitwy, czuwania, poszukiwań, refleksji, nadziei. Nadzieja złożona w Bogu nie zawodzi. On jest Panem miejsca i czasu, Miłosiernym Ojcem, Dobrym Pasterzem, Alfą i Omegą. W Nim cała nasza nadzieja.

Maciej Zinkiewicz OFMCap
redaktor naczelny


w numerze:

TEMAT NUMERU – ODEJŚCIA I POWROTY
Tam i z powrotem. Wywiad z br. Dariuszem Ciszkiem
Psalm o Bogu pozwalającym powracać – Paweł Paszko OFMCap
Na ratunek porzucającym wiarę – ks. Przemysław Artemiuk
Lepiej krótko świecić, niż całe życie kopcić – z wieloletnim duszpasterzem, Adamem Gęstwą rozmawia Maciej Zinkiewicz OFMCap
Powroty w Ewangelii św. Łukasza – ks. Mariusz Rosik
Rozstania i powroty w małżeństwie – Cezary Sękalski 

ŻYCIE DUCHOWE
Cztery prawa grzesznika – Piotr Kwiatek OFMCap

OJCIEC PIO
Emmanuele Brunatto. Historia zbuntowanej miłości – Maciej Zinkiewicz OFMCap 
Ja się cieszę, że przyszedłem tu, do Dzieła Pomocy – Joanna Śpiewla

ROZMAITOŚCI
Intencje modlitewne
Najtrudniejsze rozstania – s. Bożena Leszczyńska
Ultra nawracanie. Felieton – Adam Maniura

LA CASA SOLLIEVO DELLA SOFFERENZA
DODATEK SPECJALNY DLA GRUP MODLITWY OJCA PIO
Ojciec Pio i Boże Narodzenie
Rok formacyjny 2019. Modlitwa Ojca Pio
Formy modlitwy. Spotkanie formacyjne. Styczeń – Roman Rusek OFMCap
Cierniem ukoronowanie. Różaniec Grup Modlitwy. Styczeń – Andrzej Derdziuk OFMCap
Ojciec Pio jako nauczyciel modlitwy. Spotkanie formacyjne. Luty – Roman Rusek OFMCap
Dźwiganie krzyża. Różaniec Grup Modlitwy. Luty – Andrzej Derdziuk OFMCap
Pielgrzymka cudów. Świadectwo – Dorota Piasecka
Kronika Grup Modlitwy Ojca Pio

Ostatnio zmieniany czwartek, 09 maj 2019 12:20
Więcej w tej kategorii: Głos Ojca Pio 120 (6/2019) »

Nowy numer "Głosu Ojca Pio"

Głos Ojca Pio 121 (1/2020)

Zachęca do powierzenia swojego życia kierownikowi duchowemu. Aby poznać, na czym polega rozeznawanie, warto przeczytać artykuł „Widzieć świat oczami Boga” oraz wywiad ze świeckim kierownikiem duchowym.

Czytaj więcej

    


POLECAMY

  1. Świadectwa
  2. Intencje do Ojca Pio

REKLAMA

WIDEO

Newsletter