Dobrego dnia z Ojcem Pio
CZWARTEK, 20 LIPCA : Zaszczytów dostępuje się wtedy, kiedy się nimi gardzi.
Głos Ojca Pio 103 (1/2017) © Głos Ojca Pio

Głos Ojca Pio 103 (1/2017)

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Bez chwili namysłu recytujemy: „łaska Boża jest do zbawienia koniecznie potrzebna”. Gdy jednak mamy odpowiedzieć, czym ona jest i jaki ma wpływ na nasze życie, zazwyczaj mamy pustkę w głowie… Zachęcamy do lektury, by dowiedzieć się, jak doświadczać obecności Boga w codziennym życiu i jak dzielić się otrzymanymi od Niego darami z innymi ludźmi.

Bez chwili namysłu recytujemy: „łaska Boża jest do zbawienia koniecznie potrzebna”. Gdy jednak mamy odpowiedzieć, czym ona jest i jaki ma wpływ na nasze życie, zazwyczaj mamy pustkę w głowie… – pisze we wstępnie do nowego numeru „Głosu Ojca Pio”, redaktor naczelny, Maciej Zinkiewicz OFMCap. I zachęca do lektury, by dowiedzieć się, jak doświadczać obecności Boga w codziennym życiu i jak dzielić się otrzymanymi od Niego darami z innymi ludźmi.

Każdy z nas dobrze pamięta sześć prawd wiary powtarzane na lekcjach religii od najmłodszych lat. Bez chwili namysłu recytujemy: „łaska Boża jest do zbawienia koniecznie potrzebna”. Gdy jednak mamy odpowiedzieć, czym ona jest i jaki ma wpływ na nasze życie, zazwyczaj mamy pustkę w głowie… – pisze we wstępnie do nowego numeru „Głosu Ojca Pio”, redaktor naczelny, Maciej Zinkiewicz OFMCap. I zachęca do lektury, by dowiedzieć się, jak doświadczać obecności Boga w codziennym życiu i jak dzielić się otrzymanymi od Niego darami z innymi ludźmi.

Temat numeru otwiera rozmowa z ks. Markiem Dziewieckim, który mówi, że „nikt nie jest w stanie zasłużyć sobie na miłość Boga, czyli na Jego łaskę. Na szczęście nie jest to potrzebne, ponieważ Bóg kocha nas za nic”. Natomiast Ksawery Knotz OFMCap, znany w Polsce duszpasterz małżeństw, wyjaśnia, jak działa łaska sakramentu małżeństwa i o co warto dbać, żeby nie zgubić tego, co między żoną i mężem jest najważniejsze. Z artykułu ks. prof. Mariusza Rosika dowiemy się, kim byli starotestamentowi bohaterowie łaski i jaki związek ma z nimi Maryja, natomiast Andrzej Derdziuk OFMCap wyjaśnia, jak to jest, że łaska Boża mnoży się, gdy jest dzielona.

W artykule poświęconym Ojcu Pio Maciej Zinkiewicz OFMCap stawia pytanie: czy grzesznik może być drugim Chrystusem? i opisuje zmagania Ojca Pio z trudnościami w dobrym przyjęciu Bożej miłości.

W numerze ponadto rozmowa z psychologiem Piotrem Kwiatkiem OFMCap o jego nowatorskiej koncepcji „czterech okien wdzięczności”, a także nowy cykl „Perspektywy darów trudnych”, który otwiera artykuł zatytułowany „Wiedzą lepiej od samego papieża”. Przeczytamy także świadectwo młodego skoczka spadochronowego o wyproszonej dla niego przez Ojca Pio łasce powrotu do zdrowia i sportu po poważnym wypadku. Temat numeru zamyka felieton o słodkich 103 kilogramach łaski Bożej.


od redakcji

Łaska Boża – niezasłużony dar
Każdy z nas dobrze pamięta „Sześć prawd wiary” powtarzane na lekcjach religii od najmłodszych lat. Bez chwili namysłu recytujemy: „Łaska Boża jest do zbawienia koniecznie potrzebna”. Gdy jednak mamy odpowiedzieć, czym ona jest i jaki ma wpływ na nasze życie, zazwyczaj mamy pustkę w głowie… No właśnie, dlaczego jest ona koniecznie potrzebna do zbawienia?

Misterium Wcielenia – dopiero co przeżyte podczas świąt Bożego Narodzenia – otwiera przed nami szczególną perspektywę spojrzenia na kwestię łaski. „Łaska Boża ukazała się” (Tt 2,11) – powie o przychodzącym na świat Jezusie św. Paweł Apostoł. Wielokrotnie czytany w naszych kościołach w ostatnim czasie prolog Ewangelii św. Jana głosi: „Z Jego pełności wszyscyśmy otrzymali łaskę po łasce. Podczas gdy Prawo zostało nadane przez Mojżesza, łaska i prawda zostały nadane przez Jezusa Chrystusa” (J 1,16-17). Przykłady te wskazują, że łaska to Bóg, który do nas przychodzi, uniża się i nam się udziela, ofiarowuje, oddaje w swoim Jednorodzonym Synu. Działanie Boga podjęte dla naszego zbawienia jest wielorakie, dostosowuje się do zmieniających się okoliczności i życiowych sytuacji, przyjmuje różne formy. Każdą z nich nazywamy łaską.

Życie łaską zakłada wolność, ale też wierność. Różnorodność, ale też jedność z Bogiem i Jego Kościołem. Ludzkie zaangażowanie, ale też pozwolenie, by przede wszystkim On działał.

Szczególnym nauczycielem życia Bożą łaską jest Ojciec Pio – żywy obraz Chrystusa ukrzyżowanego. Uczy on, jak przeżywać zjednoczenie z Bogiem. Uczy, jak zdając się na Pana, pozostać wiernym wśród przeciwności życia, cierpienia, a nawet intensywnych demonicznych pokus i prześladowań. Jak wreszcie owocami łaski, owocami ducha dzielić się z innymi i ofiarowywać swoje życie, przemienione przez Chrystusa, drugiemu człowiekowi. Jednym słowem: jak kochać miłością wypływającą z serca Boga, która jest niezasłużonym darem.

Maciej Zinkiewicz OFMCap
redaktor naczelny


w numerze:

TEMAT NUMERU – ŁASKA BOŻA - NIEZASŁUŻONY DAR
Przynosi radość, szczęście i pomyślność – o darmowej miłości Boga do człowieka opowiada ks. Marek Dziewiecki, doktor psychologii, wykładowca, publicysta
Ona powie im STOP! – o łasce sakramentu małżeństwa mówi Ksawery Knotz OFMCap, doktor psychologii pastoralnej, duszpasterz małżeństw i rodzin
Maryja i starotestamentowi bohaterowie łaski – ks. Mariusz Rosik
Uskrzydlająca miłość – Andrzej Derdziuk OFMCap

ŻYCIE DUCHOWE
W rytmie wdzięczności – o wpływie wdzięczności na szczęście z psychologiem Piotrem Kwiatkiem OFMCap rozmawia Joanna Świątkiewicz
Szanujmy się wzajemnie. Dekalog. Droga do szczęścia – Konstantyn Morozov OFMCap
Wcielenie Syna Bożego. Ikona. Okno do nieba – Marcin Świąder OFMCap
Wiedzą lepiej od samego papieża. Perspektywy darów trudnych – Piotr Kwiatek OFMCap

OJCIEC PIO
Grzesznik drugim Chrystusem? – Maciej Zinkiewicz OFMCap
Chwycić kairos... Dzieło Pomocy św. Ojca Pio – Justyna Nosek

ROZMAITOŚCI
Na spadochronie Pana Boga. Świadectwo
Imię jego Bonawentura. 2017 rok św. Bonawentury – Mariusz Kaczmarski OFMCap
Intencje modliewne
Prorok Nehemiasz. Ludzie Biblii – ks. prof. Tomasz Jelonek
110 kilogramów łaski Bożej. Felieton – Adam Maniura

LA CASA SOLLIEVO DELLA SOFFERENZA
DODATEK SPECJALNY DLA GRUP MODLITWY OJCA PIO
Miłość. W szkole cnót Ojca Pio – Robert Krawiec OFMCap
Sakrament miłosierdzia w szkole Ojca Pio. Rok formacyjny 2017 – Roman Rusek OFMCap
Ojciec Pio jako spowiednik. Spotkanie formacyjne. Styczeń – Roman Rusek OFMCap
Ofiarowanie Pana Jezusa w Świątyni. Różaniec Grup Modlitwy. Styczeń – Robert Krawiec OFMCap
Pięć rad Ojca Pio. Spotkanie formacyjne. Luty– Roman Rusek OFMCap
Znalezienie Pana Jezusa w świątyni. Różaniec Grup Modlitwy. Luty – Robert Krawiec OFMCap
Kronika Grup Modlitwy: Rekolekcje w Skrzatuszu, Ojciec Pio w Przemyślu, Spotkanie animatorów diecezji sandomierskiej, 7. kongres GMOP diecezji toruńskiej, Jubileusz w Ostrowie Wielkopolskim, Reaktywacja grupy w Paryżu, Rekolekcje w Tenczynie, Adwentowy dzień skupienia animatorów ze Śląska, Spotkanie formacyjne w Tarnobrzegu

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 04 wrzesień 2017 16:53
Więcej w tej kategorii: Głos Ojca Pio 108 (6/2017) »

Nowy numer "Głosu Ojca Pio"

Głos Ojca Pio 148 (4/2024)

Głos Ojca Pio 148 (4/2024)

Nowy „Głos Ojca Pio” [GOP 148/4/2024] pokazuje nadzwyczajne Boże interwencje w ludzkim życiu. O swoich doświadczeniach opowiada m.in. bokser Tomasz Adamek.

Czytaj więcej

        


 

  1. Świadectwa
  2. Intencje do Ojca Pio

REKLAMA

WIDEO

Newsletter