Dobrego dnia z Ojcem Pio
ŚRODA, 14 CZERWCA :  Trzeba nieustannie troszczyć się o formację swego serca i nie zaniedbywać niczego, co mogłoby przysporzyć szczęścia.

Głos Ojca Pio 122 (2/2020)

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Pokazuje, jak radzić sobie w sytuacjach, które nas przytłaczają i zdają się bez wyjścia. O tym, jak przetrwać ciemności ducha, dowiemy się z przykładów: Viktora Frankla, psychiatry oraz Carla Campaniniego, aktora i komika.

Temat numeru: Obumrzeć, żeby żyć

Nowy numer „Głosu Ojca Pio” pokazuje, jak radzić sobie w sytuacjach, które nas przytłaczają i zdają się bez wyjścia. O tym, jak przetrwać ciemności ducha, dowiemy się z przykładów: Viktora Frankla, światowej sławy psychiatry, który przetrwał obóz koncentracyjny, oraz Carla Campaniniego, aktora i komika, który zmagał się z pokusami sławy.

W dziale poświęconym Ojcu Pio polecamy artykuł o jego mistycznym umieraniu zatytułowany „Śmierć, która nie zabija”.

Ponadto w numerze przeczytamy wywiad z kapucynami z wędrownej wspólnoty żyjącej na Śląsku, artykuł o świecie naszych oczekiwań, a także felieton o świętych, którzy nie pożegnali się z nami, a jedynie mówią: „Do zobaczenia”. Na koniec ciekawostka biblijna o pokarmie dla świń, o którego zjedzeniu marzył syn marnotrawny.

 


od redakcji

Obumrzeć, żeby żyć
Często słyszymy, że żyjemy, by kiedyś odejść z tego świata; aby umrzeć. Wiara każe nam jednak odwrócić tę perspektywę: obumieramy, aby żyć!

Jeśli znajdujemy się w ciemnościach, jeśli przytłaczają nas ciężary… być może wcale nie jesteśmy w sytuacji bez wyjścia, skazani na pogrążenie się w depresji, porzuceni, ale zostaliśmy wsiani w ziemię, by obumrzeć, a następnie kiełkować i wzrastać ku niebu…

Obumieranie z pewnością nie należy do rzeczy przyjemnych. Ale w naszej duchowej przemianie, często bolesnej, prowadzi nas wiara. Święty Paweł Apostoł zapewnia nas: „Umarliście bowiem i wasze życie jest ukryte z Chrystusem w Bogu. Gdy się ukaże Chrystus, nasze życie, wtedy i wy razem z Nim ukażecie się w chwale” (Kol 3,3-4). A w innym miejscu pisze: „Bóg, będąc bogaty w miłosierdzie, przez wielką swą miłość, jaką nas umiłował, i to nas, umarłych na skutek występków, razem z Chrystusem przywrócił do życia. Łaską bowiem jesteście zbawieni. Razem też wskrzesił i razem posadził na wyżynach niebieskich – w Chrystusie Jezusie” (Ef 2,4-6). Bóg już nas posadził na wyżynach niebieskich! Nasze wieczne i niebiańskie życie już trwa, choć, póki jesteśmy na ziemi, jeszcze cierpimy bóle obumierania w nas starego człowieka i kształtowania się człowieka duchowego, Bożego, niebiańskiego. Im głębiej doświadczamy oczyszczenia, ogołocenia, obumarcia wszystkiego, co nieboskie, tym mocniej uwidacznia się w nas zalążek i zapowiedź przyszłej chwały.

Nasze życie – doczesne i wieczne – to Chrystus. Jesteśmy już tam, gdzie nasz Pan, ale i wciąż idziemy za Tym, który powiedział, że jest drogą. On jest drogą, prawdą i życiem. Idziemy za Panem, z Nim obumieramy, ponieważ wierzymy, że na tej drodze zyskujemy życie, którym jest On sam.

Ojciec Pio wielokrotnie wskazywał swym córkom duchowym, że do nieba nie ma innej drogi niż stroma ścieżka Kalwarii. Dodawał im jednak również otuchy, zapewniając, że to droga miłości, droga miłosnego zjednoczenia z Bożym Barankiem, droga łaski i chwały.

Gdy obumieramy, kiedy na różne sposoby prawdziwie dotyka nas śmierć, pozostaje tylko wiara… A prawdziwa wiara czyni cuda. W Chrystusie doświadczamy cudu narodzin do nowego życia.

Maciej Zinkiewicz OFMCap
redaktor naczelny


w numerze:

TEMAT NUMERU – OBUMRZEĆ, ŻEBY ŻYĆ

Serce i ucho Pana Boga – Z braćmi Arturem Aliszewskim OFMCap i Zbigniewem Kołodziejczykiem OFMCap z wędrownej wspólnoty kapucynów rozmawia br. Wojciech Czywczyński OFMCap

Słabość i wina – br. Maciej Zinkiewicz OFMCap

Człowiek, który zawracał innych znad przepaści – Dorota Ruta

Hiob – ziarno wrzucone w ziemię? – ks. Mariusz Rosik

 

OJCIEC PIO

Komik czy apostoł Ojca Pio?. Zafascynowani Ojcem Pio – br. Błażej Strzechmiński OFMCap

Śmierć, która nie zabija. Duchowość Ojca Pio – br. Tomasz Protasiewicz OFMCap

Dobro bez miary. Dzieło Pomocy Ojca Pio – Karolina Bonk

 

ŻYCIE DUCHOWE

Niezauważane źródło frustracji. Psychologia pozytywna i wiara – br. Piotr Kwiatek OFMCap

Pragnienie Boga. Wierzę... – Magdalena Jóźwik

Pod dyktando Maryi. Weronika Giuliani – s. Judyta Katarzyna Woźniak

 

ROZMAITOŚCI

Strąki, którymi żywiły się świnie. W świecie Biblii – Anna Maria Wajda

Intencje modlitewne

Duchowe Dzieło Pomocy Powołaniom. Wspólnoty w Kościele – br. Konrad Baran OFMCap, br. Piotr Kowalski OFMCap

Nie opuścić dzieci. Jak dzieci... – s. Bożena Leszczyńska

Do zobaczenia. Felieton – Adam Maniura

 

LA CASA SOLLIEVO DELLA SOFFERENZA
DODATEK SPECJALNY DLA GRUP MODLITWY OJCA PIO

Troska o rozwój życia duchowego według Ojca Pio – br. Robert Krawiec OFMCap

Konspekt spotkania formacyjnego 2020

Zadania ucznia duchowego. Spotkanie formacyjne. Marzec – ks. Krzysztof Śliczny, br. Roman Rusek OFMCap

Narodzenie Pana Jezusa. Różaniec Grup Modlitwy. Marzec – br. Zdzisław Duma OFMCap

Cechy osoby korzystającej z kierownictwa duchowego. Spotkanie formacyjne. Kwiecień – ks. Krzysztof Śliczny, br. Roman Rusek OFMCap

Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni. Różaniec Grup Modlitwy. Kwiecień – br. Zdzisław Duma OFMCap

Cierniem ukoronowanie. Fenomeny mistyczne Ojca Pio – br. Błażej Strzechmiński OFMCap

Kronika Grup Modlitwy

Ostatnio zmieniany czwartek, 07 maj 2020 11:20
Więcej w tej kategorii: « Głos Ojca Pio 123 (3/2020)

Nowy numer "Głosu Ojca Pio"

Głos Ojca Pio 147 (3/2024)

Głos Ojca Pio 147 (3/2024)

Nowy numer stara się odpowiedzieć na pytanie, czy istnieje lekarstwo na obolałą duszę. Odpowiedź brzmi: istnieje. A zaczyna działać, gdy odpowiemy na wyciągniętą ku nam pomocną dłoń Boga.

Czytaj więcej

        


 

  1. Świadectwa
  2. Intencje do Ojca Pio

REKLAMA

WIDEO

Newsletter