Dobrego dnia z Ojcem Pio
CZWARTEK, 17 SIERPNIA 2017:  W każdej sytuacji, dobrej i złej, zachowajmy pogodę ducha.
Wszystkich Świętych - 1 listopada fragmenty mozaiki

Wszystkich Świętych - 1 listopada

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

essay family important why niosome thesis dt gcse coursework examples citing within an essay mla federal tax law essay questions othello is a tragic hero essay can't do my homework example good dissertation conclusion character analysis essay everyday use alice walker analysis essay papers dissertation mycorrhiza medical school personal statement essays

Uroczystość Wszystkich Świętych wywodzi się z czci oddawanej męczennikom, którzy oddali swoje życie dla Chrystusa, a których nie wspomniano ani w martyrologiach miejscowych, ani w kanonie Mszy Świętej.

W III wieku rozpowszechniła się tradycja przenoszenia całych relikwii świętych lub ich części w inne miejsca. W ten sposób chciano podkreślić, że święci są własnością całego Kościoła. Kiedy w 610 roku papież Bonifacy IV otrzymał od cesarza starożytną świątynię pogańską Panteon, kazał złożyć tam liczne relikwie i poświęcił tę budowlę na kościół pod wezwaniem Matki Bożej Męczenników. Od tego czasu cześć wszystkim zmarłym męczennikom oddawano1 maja.

Grzegorz III w 731 roku przeniósł tę uroczystość na dzień 1 listopada, a w 837 roku papież Grzegorz IV rozporządził, aby odtąd 1 listopada był dniem poświęconym pamięci nie tylko męczenników, ale wszystkich świętych Kościoła katolickiego. Jednocześnie na prośbę cesarza Ludwika Pobożnego rozszerzono to święto na cały Kościół.

W krajach katolickich zwyczajowo w uroczystość Wszystkich Świętych i we Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych odwiedzamy rodzinne groby i wspominamy zmarłych.

W kościele prawosławnym takim dniem jest Niedziela Wielkanocna, a w krajach anglosaskich – Halloween, w tym dniu jednak protestanci, w odróżnieniu od katolików, wesoło świętują – bawią się.

W większości religii ze świętem zmarłych związany jest ogień – symbol pamięci, wdzięczności, modlitwy.

We uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny można uzyskać odpust zupełny pod następującymi warunkami:

1) pobożne nawiedzenie kościoła lub kaplicy,

2) odmówienie „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”,

3) dowolna modlitwa w intencji ojca świętego,

4) spowiedź i komunia święta.

W dniach 1-8 listopada można także uzyskać odpust zupełny za nawiedzenie cmentarza pod wyżej wymienionymi warunkami. W pozostałe dni roku za nawiedzenie cmentarza uzyskuje się odpust cząstkowy.

oprac. mm

Ostatnio zmieniany wtorek, 01 listopad 2016 17:27

Nowy numer "Głosu Ojca Pio"

Głos Ojca Pio 106 (4/2017)

Tym razem „Głos Ojca Pio” podejmuje problem przypadku w życiu człowieka. Autorzy zastanawiają się, czy rzeczywiście ślepy los rządzi naszym życiem?

Czytaj więcej

    


Matka Boża Fatimska i Ojciec Pio

  1. Świadectwa
  2. Intencje do Ojca Pio

REKLAMA

WIDEO

Newsletter