Start arrow Święci i świętość arrow Anioł z Acri
Anioł z Acri Drukuj Email

 

Błogosławiony Anioł z Acri urodził się 19 października 1669 roku jako syn Franciszka Falcone i Diany Errico. Na chrzcie świętym nadano mu imiona Łukasz Antoni.

Po śmierci ojca jego wychowaniem i wykształceniem zajął się brat jego matki, ks. Domenico Errico. Sądził on, że po ukończeniu szkół Łukasz będzie podporą dla matki. 

Łukasz jednak w wieku dziewiętnastu lat postanowił wstąpić do zakonu kapucynów. Wszedł na drogę, na której miał napotkać wiele trudności zewnętrznych i wewnętrznych, opór i sprzeciw bliskich, pokusy szatańskie, osobiste trudności. Po kilkunastu dniach przyszedł kryzys i rozczarowanie. Wydawało mu się, że nie znalazł w zakonie takiego ubóstwa, jakiego się spodziewał. Powrócił zatem do domu. Nie odnalazł jednak pokoju. Wobec tego, z pokorą i odwagą, przyszedł do klasztoru kapucyńskiego w Acri, by prosić o ponowne przyjęcie do zakonu. Ojciec prowincjał zgodził się i 8 listopada 1689 roku Łukasz został po raz kolejny został przyjęty do nowicjatu. Ale i tym razem, ulegając pokusom, niepewności i zwątpieniom, nie przebywał w nim długo. Kiedy powrócił do domu zrozumiał, że znowu się pomylił i nie powinien tak łatwo poddawać się pokusom. Zaczął więc gorąco się modlić i prosić Boga o łaskę rozeznania drogi. Zdobył się na odwagę i po raz trzeci poprosił o przyjęcie do zakonu. Tym razem potrzebował pozwolenia przełożonego generalnego. Stała się rzecz zdumiewająca – został przyjęty. Widocznie przełożeni właściwie ocenili jego powołanie i osobiste wartości. Tak więc 12 listopada 1690 roku, teraz już definitywnie, przywdział habit kapucyński.

Nie znaczy to, że odtąd nie przeżywał więcej trudności i był wolny od pokus; że nie stawał przed pytaniem o dalszą drogę. Pewnego dnia podczas obiadu zwyczajem zakonnym czytano życiorys Bernarda z Corleone. Gdy brat Anioł – znękany trudnościami i pokusami – znalazł się w swojej celi zakonnej, padł u stóp krzyża i zawołał: Panie, pomóż mi! Już nie mam sił! Wówczas usłyszał głos: Postępuj tak, jak brat Bernard z Corleone! Był to moment zwrotny w jego życiu, początek nowej drogi. Zaczął wnikliwie czytać biografię tego świętego i go naśladować, zwłaszcza w modlitwie i pokucie.

Brat Anioł – takie imię nosił w zakonie – odbył długi okres formacji i studiów. W roku 1691 złożył pierwsze śluby, a dopiero 10 kwietnia 1700 roku, w wieku 31 lat, po ukończeniu pięcioletnich (1695-1700) studiów, został wyświęcony na kapłana. Najprawdopodobniej potrzebował tyle czasu, by opanować pokusy i przygotować się do przyjęcia kapłaństwa. 

Ojciec Anioł z Acri dał się poznać jako wybitny i charyzmatyczny kaznodzieja. Mówił językiem ewangelicznym, zrozumiałym dla prostego ludu. Był także poszukiwanym spowiednikiem oraz kierownikiem duchowym  kapłanów i osób zakonnych (sam wiele skorzystał z kierownictwa duchowego, rozumiał więc dobrze jego znaczenie). Podczas misji czy rekolekcji wiele godzin spędzał w konfesjonale. Bardzo surowy na ambonie, w konfesjonale okazywał się łagodny i miłosierny.

Ojciec Anioł w czasie swego życia zakonnego pełnił wiele odpowiedzialnych funkcji. Był mistrzem nowicjatu, gwardianem, wizytatorem, członkiem zarządu prowincji, prowincjałem. Pełniąc te stanowiska odznaczał się gorliwością i miłością wobec braci.

Zmarł 30 listopada 1739 roku. Papież Leon XII ogłosił go błogosławionym 18 grudnia 1825 roku.

Jego wspomnienie obchodzone jest 31 października.

Błogosławiony Anioł z Acri może być patronem wszystkich, którzy z trudem rozpoznają swoje życiowe powołanie. Jego życie pokazuje bowiem, że do świętości dochodzi się dzięki łasce Bożej poprzez wytrwałą pracę nad sobą.

 Andrzej Zębik OFMCap
„Głos Ojca Pio” (nr 12/2001)  
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Myśl Ojca Pio
Lepiej jest pełnić wolę Boga na ziemi, niż radować się niebem.
Nowy numer

e-wydanie: eGazety.pl
e-księgarnia: e-Serafin.pl
promocja: z notesem
 
Sonda
Najtrudniejszy uczynek miłosierdzia to:
 
Informacje o Cookies
Nasz portal wykorzystuje pliki cookies. Możesz je zablokować, zmieniając ustawienia swojej przeglądarki
Czytaj całość…
 
doOjcaPio.pl - portal pielgrzymkowy
e-kartki
kapucyni.pl