Start arrow Miejsca Ojca Pio
Miejsca Ojca Pio
 • San Giovanni Rotondo

  Niewielka miejscowość położona w południowych Włoszech, na półwyspie Gargano. Zasłynęła tym, że przez ponad 50 lat żył i działał w niej stygmatyk i mistyk – Ojciec Pio.

  Jeszcze za jego życia miasteczko stało się tętniącym życiem centrum pielgrzymkowym, a po śmierci Ojca Pio (w 1968 roku) zainteresowanie pielgrzymów wcale nie zmalało. Dziś rocznie odwiedza je ok. 7 milionów osób, co stawia to sanktuarium w rzędzie najliczniej odwiedzanych miejsc kultu na świecie.

  W konwencie kapucynów znajduje się grób Ojca Pio, udostępniona do zwiedzania jego cela zakonna oraz ekspozycja wielu pamiątek po nim. W miasteczku powstała nowoczesna klinika – Dom Ulgi w Cierpieniu – założona przez Stygmatyka, która przyjmuje ponad 60 tys. pacjentów i dysponuje 1300 łóżek. Przy klasztorze działa też Tele Radio Padre Pio, wydawnictwo publikujące książki dotyczące życia Ojca Pio oraz poświęcony mu miesięcznik „Voce di Padre Pio”. W 2004 roku bracia kapucyni otwarli także nowy kościół pw. Świętego Ojca Pio, który może pomieścić 10 tys. pielgrzymów.

   

 • Pietrelcina

  Miejsce narodzin i młodości Ojca Pio. Nie ma w nim tandetnych sklepików, krzykliwych tłumów i egzaltowanych pątników. Pielgrzymi odwiedzający Pietrelcinę urzeczeni są panującym tam spokojem, ciszą, prostotą toczącego się na podwórkach i w bramach codziennego życia, atmosferą życzliwości i ciepłem mieszkańców. Życie w tym miasteczku biegnie bowiem znacznie wolniej niż w innych miejscowościach południowych Włoch.

  Do najczęściej odwiedzanych zabytków należą oczywiście miejsca związane z Ojcem Pio: jego dom rodzinny, wieżyczka (torretta) i kościoły: Świętej Anny (w którym Ojciec Pio został ochrzczony) i parafialny Matki Bożej Anielskiej oraz kompleks kapucyńskich zabudowań klasztornych z kościołem, muzeum i domem pielgrzyma. Na uwagę zasługuje również znajdujący się około pół godziny drogi od domu rodzinnego Ojca Pio płaskowyż zwany Piana Romana.

   

 • Konwenty

  Konwenty, w których przebywał Ojciec Pio, łączy wiele wspólnych cech (najoczywistsza z nich to po prostu ich kapucyński charakter). Wydaje się jednak, że najpoważniej oddziałuje w nich prostota życia skierowanego ku Bogu. Mówi o niej zarówno wystrój świątyń, sposób zaznaczania obecności Ojca Pio, jak i ludzie, których można tam spotkać. Pielgrzymka do tych miejsc wpływa na emocje, wolę i siły duchowe, kierując energię na to, co w życiu naprawdę istotne.

   

Myśl Ojca Pio
Miłość jest królową cnót. Jak perły złączone są nicią, tak cnoty - miłością.
Nowy numer

e-wydanie: eGazety.pl
e-księgarnia: e-Serafin.pl
promocja: z notesem
 
Sonda
Najtrudniejszy uczynek miłosierdzia to:
 
Informacje o Cookies
Nasz portal wykorzystuje pliki cookies. Możesz je zablokować, zmieniając ustawienia swojej przeglądarki
Czytaj całość…
 
doOjcaPio.pl - portal pielgrzymkowy
e-kartki
kapucyni.pl